زخم پای دیابتی ومشکلات پوستی

 

درمان پاي‌ ديابتي‌ و مشكلات‌ پوستي‌


عفونت‌هاي‌ پوستي ‌، خصوصاً در پا ، در بيماران‌ ديابتي‌ شايع‌تر از افراد غير ديابتي‌ هستند. پاي‌ يك‌ فرد ديابتي‌ حساسيت‌ زيادي‌ به‌ تمام‌ انواع‌ ضربه‌ دارد ، به‌ طوري‌ كه‌ احتمال‌ عفونت‌ در پاي‌ افراد ديابتي‌ به‌ مراتب‌ بيشتر است‌.

علايم‌ شايع‌


بيماران‌ ديابتي‌ به‌ هنگام‌ عفونت‌ يا ضربه‌ به‌ پا غالباً دردي‌ احساس‌ نمي‌كنند.

 

پديد آمدن‌ زخم‌هاي‌ جديدي‌ كه‌ بسيار دير خوب‌ مي‌شوند.

 

بي‌حسي‌ يا ضعف‌ عضلاني‌

 

علت زخم پا در بیماران دیابتی 


استعداد ابتلا به‌ عفونت‌ پا و نيز ساير مشكلات‌ پا ، به‌ علت‌ مشكلات‌ در گردش‌ خون ‌، آسيب‌ به‌ رشته‌هاي‌ عصبي‌ ، و اختلال‌ در دستگاه‌ ايمني‌ بيماران‌ ديابتي‌ به‌ وجود مي‌آيند.

عوامل تشديد كننده بيماري


ناخن‌ فرو رفته‌ در گوشت‌ انگشت‌ پا

 

وجود ميخچه‌ يا پينه‌ در كف‌ پا ؛ وجود تاول‌ در پا

 

پوشيدن‌ كفش‌هايي‌ كه‌ براي‌ پا نامناسب‌ هستند.

 

پيشگيري‌


پاهاي‌ خود را به‌ طور روزانه‌ با صابون‌ و آب‌ گرم‌ (نه‌ داغ‌) بشوييد. پوست‌ پا را با ملايمت‌ و به‌ طور كامل‌ خشك‌ كنيد ، خصوصاً بين‌ انگشتان‌ پا را يك‌ بار در هفته‌ روي‌ پا خود پودر تالك‌ بريزيد.

هنگامي‌ كه‌ پاها كاملاً خشك‌ شدند ، ماده‌اي‌ به‌ نام‌ لانولين‌ را به‌ پوست‌ پا بماليد تا پوست‌ پا نرم‌ بماند و خشكي‌ يا پوسته‌ريزي‌ نداشته‌ باشد. لانولين‌ را به‌ آن‌ شدت‌ نماليد كه‌ موجب‌ درد شود . به‌ هيچ‌ عنوان‌ سعي‌ نكنيد ميخچه‌ يا پينه‌ را با تيغ‌ در آوريد يا آنها را با داروهاي‌ مختلف‌ محو كنيد.

با انجام‌ بعضي‌ حركات‌ از تشكيل‌ پينه‌ در قسمت‌ گوشتي‌ كف‌ پا در جلو، پيشگيري‌ كنيد: انگشتان‌ پا را ۲۰ بار در روز نرمش‌ دهيد؛ هنگام‌ قدم‌زدن‌ پايتان‌ را از ناحيه‌ انگشتان‌ پا روي‌ زمين‌ بگذاريد و نه‌ قسمت‌ گوشتي‌ كف‌ پا

اگر ناخن‌ انگشتان‌ پا خشك‌ و شكننده‌ هستند ، به‌ مدت‌ چند شب ‌، پس‌ از خيس‌ كردن‌ ، در زير و اطراف‌ ناخن‌ها لانولين‌ به‌ مقدار كافي‌ بماليد. زير ناخن‌ها را مرتباً با ملايمت‌ پاك‌ كنيد. ناخن‌ها را با احتياط‌ كوتاه‌ كنيد و از كوتاه‌ كردن‌ كناره‌هاي‌ ناخن‌ خودداري‌ كنيد. هرگاه‌ به‌ متخصص‌ پا يا براي‌ پديكور مراجعه‌ مي‌كنيد ، حتماً بيماري‌ ديابت‌ خود را بگوييد.

اگر انگشتان‌ پاي‌ شما روي‌ هم‌ افتاده‌اند يا به‌ همديگر فشرده‌ شده‌اند ، با استفاده‌ از پنبه‌ آنها را از هم‌ جدا كنيد.

 

حتي‌المقدور كفش‌ خود را چندين‌ بار هر چند به‌ مدت‌ كوتاه‌ از پاي‌ خود در آوريد.

 

هرگاه‌ نياز به‌ پوشيدن‌ كفش‌ وجود دارد، دمپايي‌ استفاده‌ نكنيد. دمپايي‌ محافظت‌ چنداني‌ از پا نمي‌كند.

 

با پاي‌ برهنه‌ در كف‌پوش‌ خانه‌ يا در بيرون‌ از خانه‌ راه‌ نرويد.

 

كفش‌ ساخته‌ شده‌ از چرم‌ نرم‌ كه‌ پا در آن‌ خوب‌ جفت‌وجور مي‌شود ولي‌ پا را نمي‌زند بپوشيد. كفشي‌ را كه‌ تازه‌ خريده‌ايد روزانه‌ يك‌ ساعت‌ بپوشيد تا تدريجاً نرم‌ شود.

براي‌ گرم‌ كردن‌ پاي‌ خود به‌ هنگام‌ خوب‌ ، جوراب‌ نخي‌ بپوشيد. به‌ هيچ‌ عنوان‌ از شيشه‌ آب‌ داغ‌ يا صفحات‌ گرم‌كننده‌ الكتريكي‌ استفاده‌ نكنيد. به‌ هيچ‌ عنوان‌ اجازه‌ ندهيد پا دچار سوختگي‌ شود. استفاده‌ از پتوي‌ برقي‌ نيز مناسب‌ است‌.

از جوراب‌هاي‌ كفش‌دار استفاده‌ نكنيد و هنگام‌ نشستن‌ ؛ پا را روي‌ پاي‌ ديگر نياندازيد. اين‌ موارد باعث‌ كاهش‌ گردش‌ خون‌ پا مي‌شوند ، گردش‌ خوني‌ كه‌ ممكن‌ است‌ به‌ علت‌ اثرات‌ ديابت‌ روي‌ رگ‌هاي‌ خوني‌ قبلاً كمتر از ميزان‌ طبيعي‌ شده‌ باشد.

جوراب‌ نخي‌ (نه‌ پشمي‌) نازك‌ بپوشيد تا از تجمع‌ رطوبت‌ جلوگيري‌ شود. رطوبت‌ باعث‌ تحريك‌ رشد عوامل‌ بيماري زايي‌ مي‌شود كه‌ بيماري‌ قارچي‌ پاي‌ ورزشكاران‌ يا ساير عفونت‌هاي‌ پوست‌ را ايجاد مي‌كنند. هميشه‌ جوراب‌ تميز بپوشيد و

جوراب‌ خود را حداقليك‌ بار در روز عوض‌ كنيد. جوراب‌ گشاد يا داراي‌ درزهاي‌ برجسته‌ به‌ پا نكنيد.

عواقب‌ مورد انتظار


با رعايت‌ اقدامات‌ پيشگيرانه‌ و مراجعه‌ زود هنگام‌ در صورت‌ بروز عفونت ‌، مي‌توان‌ از بروز عوارض‌ جدي‌ جلوگيري‌ به‌ عمل‌ آورد.

 

عوارض‌ احتمالي‌


عفونت‌هاي‌ جدي‌ پا ، گانگرن‌ ( قانقاريا ) ، قطع‌ پا يا قسمتي‌ از آن‌.

 

داروها : امكان‌ دارد داروهاي‌ اختصاصي‌ براي‌ عفونت‌ تجويز شوند.

 

فعاليت در زمان ابتلا به اين بيماري


فعاليت در زمان ابتلا به اين بيماري هاي‌ عادي‌ خود را ادامه‌ دهيد مگر اين‌ كه‌ مشكلات‌ پا باعث‌ ناتواني‌ در انجام‌ آنها شوند.

 

در چه شرايطي بايد به پزشك مراجعه نمود؟  -اگر عفونت‌ پا خوب‌ نمي‌شود.

 

اگر پاها دائماً سرد هستند.

 

اگر علي‌رغم‌ اقدامات‌ پيشگيرانه‌، پا ميخچه‌ يا پينه‌ زده‌ است‌.

 

اگر درد يا گرفتگي‌ عضله‌ در پا رخ‌ دهد.

 

اگر خارش‌ داريد.

 

پاي‌ ديابتي‌ و مشكلات‌ پوستي‌ در طب رایج درمان قطعی ندارد و اغلب بوسیله داروهای کورتونی و پمادهای موضعی کورتونی و آنتی بیوتیک ها کنترل شده و بهبودی نسبی ایجاد میکند که موقت میباشند و نهایتا به قطع عضو درگیر منجر میشود.   بهترین روش درمان و جلوگیری از زخم پا درمان شگفت انگیز و معجزه گر هومیوپاتی می باشد که بدون عارضه از طریق تحریک و تقویت سیستم ایمنی و بازگرداندن نیروی حیات به بافت های درگیر، امکان جلوگیری از پیشرفت بیماری ، عود مکرر ،کاهش علایم و  مهمتر از همه درمان ریشه ای آن را بعد از گذراندن دوره های درمان در بیماران مبتلا فراهم می نماید.

 

 

 

 

 

زخم پای دیابتی یکی از عوارض قابل توجه دیابت است. حدود ۱۵ درصد مبتلایان به دیابت گرفتار زخم پای دیابتی می‌شوند و حدود ۸۴ درصد موارد قطع قسمت انتهایی پا را تشکیل می‌دهد. در طی ۲۰ سال
 
اخیر افزایش مرگ و میر ناشی از دیابت بیشتر ناشی از عوارض عروقی دیابت بوده است که شامل درگیری عروق ریز مانند درگیری‌های کلیه و رتینوپاتی (شبکیه چشم) و درگیری عروق بزرگ شامل عروق
 
انتهای اندام تحتانی که به دنبال آن اختلال در فرایند ترمیم زخم رخ می‌دهد.

 

دیابت با چند مکانیسم موجب زخم پای دیابتی می‌شود. معمولاً علت اصلی ایجاد زخم فقدان حس درد در زمینه نوروپاتی (اختلال در اعصابی که از مغز و طناب نخاعی سرچشمه می‌گیرند) است. از طرفی دیگر
 
خود نوروپاتی پوست پا را خشک و شکننده می‌کند و استعداد ترک برداشتن پوست را افزایش می‌دهد. از طرف دیگر به علت اختلال سیستم ایمنی، ساز و کار مقابله با میکروب‌ها در افراد دیابتی اختلال دارد و
 
زخم افراد دیابتی در خطر عفونی شدن قرار دارد و از سویی دیگر به علت درگیری عروقی، خون‌رسانی به بافت‌های آسیب دیده مختل است و همین مسئله ترمیم بافت را با اختلال مواجه می‌کند.
 
 
قطع پا، درمان نهایی «زخم پای دیابتی» در طب مدرن

 

اما متخصصان طب اسلامی-ایرانی، می‌توانند شدیدترین زخم‌های پای دیابتی را به راحتی درمان کنند. این در حالی است که در طب مدرن که توسط دانشگاه‌های غربی به ایران صادر می‌شود برای خلاص شدن
 
از این زخم‌ها باید پای بیمار را قطع کرد.
 
مراحل درمان زخم پای دیابتی در طب سنتی 

 

جهت درمان بیماری دیابت در مرحله اول اصلاحِ کبد، پانکراس و سیستم گوارش لازم و ضروری است.

 

برای اصلاح کبد، پانکراس و سیستم گوارش بیمار پرهیزات معمول غذایی مانند: پرهیز از مصرف برنج، سیب زمینی، ماکارونی، قند و شکر، تمامی شیرینی ­جات، نوشابه، نان زیاد، موز و غذاهای ممنوعه صورت گرفته و بیمار با کمک مسهل، وادار به اجابت مزاج به تعداد حداقل سه تا چهار بار در طول روز می‌گردد، تا دستگاه گوارش از سموم جمع شده در روده پاک‌سازی شود.

 

جهت کاهش قند خون و اصلاح مزاج عارضی بیماران، دمنوش دیابت و یک کپسول گیاهی در رژیم غذایی 15 روز اول درمان دیابت به بیمار تجویز می‌گردد. قند خون بیمار در عرض یک هفته با انجام این رژیم غذایی و دارویی کاهش قابل ­توجهی می‌یابد.

 

پس از قطع تزریق آمپول‌­های آنتی­‌بیوتیک که یکی از عوارض جانبی آن تضعیف قوای بیمار است شروع به دبریدمان بافت­‌های نکروز شده (زدودن بافت‌های مرده) از پای بیمار کرده و با جوشانده‌­های مخصوص گیاهان دارویی که اثر آنتی باکتریال و ضدقارچ قوی دارند، هر روز زخم بیمار شستشو داده می‌شود.

 

پانسمان زخم دیابت با مرهم­‌های مخصوص گیاهی که روش درمان در تصاویر و فیلم موجود، مشاهده می‌­شود، انجام گرفته و بهبودی قابل­‌توجهی در عرض سه روز در زخم مشاهده می‌گردد که موجب حیرت خواهد شد.

 

تکمیل روند این درمان، نیاز به زالودرمانی دارد که انجام آن به واسطه اهمیتی که دارد تنها باید توسط طبیب حازق تجویز شده و انجام گیرد.

 

مطالب بیشتروراهکارهای جدیدبه زودی.....

برای تهیه محصولات گیاهی وطبیعی بیماری دیابت به فروشگاه اینترنتی گل آراطب http://golarateb.com مراجعه فرمایید.

اپلیکیشن محصولات گیاهی وطبیعی گل آراطبhttp://golarateb.com/uploads/APK/golarateb2.4.2.apk قابل نصب روی گوشی های اندروید

 

زخم پای دیابتی ومشکلات پوستی|علائم زخم پای دیابتی|علت زخم پای دیابتی|عوامل زخم پای دیابتی|پیشگیری اززخم پای دیابتی|عوارض احتمالی زخم پای دیابتی|فعالیت درزمان ابتلا به بیماری زخم پای دیابت|درمان زخم پای دیابتی |درمان زخم پای دیابتی باطب سنتی|نسخه های گیاهی|وب سایت رسمی حکیم ماجدی|حکیم ماجدی|

 

 

 

 

 

 

هشدار

کلیه مطالب علمی و تجربی این سایت جنبه اطلاع رسانی داشته ومسئولیت درمانی متوجه خودمخاطبین عزیزبوده و لازم است با انجام تحقیقات کافی و زیر نظر کارشناسان مربوطه نسبت به اقدامات درمانی تصمصیم گیری شود

اپلیکیشن گل آراطب

فروشگاه اینترنتی

شبکه های اجتماعی

 

ورود به کانال ما در تلگرام

ورود به صفحه ما در اینستاگرام