پولیپ رحم ودهانه رحم

 

 

پولیپ رحمی ودهانه رحم

پولیپ یک غده کوچک یا ندول که در برخی از قسمت های بدن رشد می کند.پولیپ معمولا بر روی یک ساقه کوچک رشدمیکند و معمولا  کیستی پر از مایع هستند. رشد بیش از حد سلول ها در دیواره داخلی رحم منجر به تشکیل پولیپ ها می شود که پولیپ آندومتر نیز نامیده می شوند.پولیپ های رحم معمولا غیرسرطانی  هستند، اگر چه بعضی از آن ها سرطانی‌اند یا می توانند سرطانی شوند.اندازه پولیپ های رحم از چند میلیمتر تا چند سانتی‌مترمتغیر است.این پولیپ ها توسط یک پایه پهن و یا باریک به دیواره رحم می چسبند.
آن ها معمولا در رحم باقی می مانند، اما بعضی اوقات از قسمت باز رحم  وارد واژن می شوند.پولیپ آندومترسرچشمه از بافت آندومتر، در داخل رحم است. پولیپ آندومتر در داخل حفره رحم رشد می کنند. پولیپ دهانه رحم از سلولهای پوششی گردن رحم رشد می کند و معمولا می تواند در خارج از رحم ویا در دهانه رحم دیده شود
.

چرا پولیپ ها رشد می کنند؟

هر گونه رشد در بدن ما، از چیزهای ساده مانند خال پوست، ندول پستان و کیست های تخمدانی به شرایط جدی تر مانند سرطان تبدیل شوند. می توان آن را به عنوان یک نقص کوچک در مکانیسم کنترل تکثیر سلولی در بدن دید.
مصرف تاموکسیفن : شیوع پولیپ در مصرف کنندگان تاموکسی فن بالاتر و سایز آنها نیز بزرگتر است ( به بیش از ۴سانتی متر هم میرسد ).
چاقی : مخصوصاافرادی که BMI>30 دارند.
مصرف داروهای هورمونی پس از یائسگی
افرادی که پولیپهای متعدد در روده دارند
.

چه تفاوتی بین رشد خوش خیم و بدخیم است؟

ندول های خوش خیم، کیست یا پولیپ معمولا محدود هستند به این معنی که آن را در نهایت رشد متوقف می شوند و دوم که به مناطق دیگر گسترش نمی یابند. رشد بدخیم، همچنین به عنوان سرطان شناخته شده، هرگز در حال رشد متوقف نمی شود. در صورت عدم درمان، به اندامهای مجاور گسترش می یابد و در نهایت می تواند متاستاز به نقاط دور از بدن شود.اگر پولیپ رحم جلوی لوله‌های رحمی تشکیل شود، ممکن است بیمار به نازایی مبتلا گردد؛ چراکه پولیپ در رحم مانند یک عضو اضافه است و رحم با انقباض خود سعی می‌کند این عضو اضافه را دفع کند و همین عمل، احتمال نازایی و درد‌های لگنی را در بیمار افزایش می‌دهد

 برخی از دلایل شناخته شده التهاب  گردن رحم که منجر به تشکیل پولیپ میشود:

عفونت باکتریایی

زگیل‌های ویروسی
عفونت ویروس پاپیلومای انسانی (HPV)
تبخال
عفونت های قارچی
بارداری , سقط جنین
تغییرات هورمونی

علائم پولیپ رحم

 

ترشحات آبکی وخون آلودمهبل(واژن) گاهی سفیدیازرد

خونریزی واژینال

خونریزی بعد از آمیزش جنسی

لکه بینی میان دوره بین قاعدگی


خونریزی پس از یائسگی ( postmenopausal )


خونریزی های  سنگین
 ( menorrhagia )

 

آیاپولیپ آندومتروپولیپ گردن رحم خطرناک است؟

اکثریت قریب به اتفاق پولیپ آندومتر و گردن رحم  خوش خیم هستند، به این معنی که آنها هر گونه آسیب به غیر از علائم ساده مانند خونریزی واژینال و گرفتگی عضلات خفیف ایجاد نمی کند. تعداد کمی از پولیپ، به ترتیب از ۱ تا ۳ درصد، می تواند بدخیم و توسعه به سرطان شوند.

چگونه بفهمیم اگر به پولیپ آندومتر و یادهانه رحم مبتلا شدیم؟

گاهی اوقات باعث بروز خونریزی نامنظم وهمچنین در یائسگی میشود. گاهی اوقات پولیپ ایجاد علائم نمیکند و زنان ازحضور پولیپ بی اطلاع هستند. پولیپ گردن رحم گاهی اوقات توسط دکتر در طول یک آزمایش پاپ اسمیر دیده می شود، پولیپ آندومتر را می توان در سونوگرافی دید.

چه تستی برای تشخیص پولیپ آندومتر  باید انجام شود؟

بیشتر پولیپ هارا می توان در سونوگرافی دیدو که است که معمولا اولین آزمایش انجام شده بر روی زنانی که خونریزی غیر طبیعی را تجربه کنند. گاهی اوقات یک هیسترسکوپی انجام می شود. این یک نوع خاص از سونوگرافی که در آن یک مایع خاص در داخل حفره رحم فواره میشود. راه قطعی تشخیص پولیپ از طریق هیستروسکوپی است. هیستروسکوپ ابزار نوری متصل به یک دوربین و ارائه مشاهده مستقیم حفره رحم و پولیپ است. هیستروسکوپ  با عمل جراحی حذف پولیپ استفاده میشود.

چگونه پولیپ برداشته می شود؟

حذف پولیپ آندومتر یا دهانه رحم یک روش نسبتا ساده است.برخی پولیپ گردن رحم به طور کامل خارج از دهانه رحم دیده می شود و می تواند در مطب دکتر یا جراحی با ابزاری به نام پولیپ فورسپس برداشته شود.پولیپ آندومتر و پولیپ گردن رحم عمیق نیاز به یک هیستروسکوپی دارد. پولیپ ها پس از آن تحت دید مستقیم با ابزار ویژه جراحی هیستروسکوپی حذف خواهند شد.پولیپ کوچک می تواند به عنوان اقدامات سرپایی با بی حسی موضعی برداشته شده است. پولیپ های بزرگتر ممکن است از بیهوشی عمومی استفاده شود.

ایا پولیپ بازمی گردد؟

پولیپی که حذف شده است دیگر رشد نمیکند ولی ممکن است که پولیپ های جدید در آینده رشد کنند.

پولیپ بدخیم

در تعداد کمی از موارد (۱ تا ۳ درصد) آسیب شناسی نشان می دهد که پولیپ بدخیم است. در این مورد درمان  بیشتر مورد نیاز است.این ممکن است در قالب تحقیقات بیشتر به عنوان یک هیستروسکوپی برای curettings بیشتر، دارو، و در تعداد کمی از موارد، یک هیسترکتومی.
روش هیستروسکوپی: هیستروسکوپ یک ابزار مانند تلسکوپ با دوربین فیلمبرداری به تجسم داخل رحم است. هدایت توسط هیستروسکوپ، جراحی بر روی پوشش داخلی رحم می توانید پولیپ و فیبروئید، رحم را حذف کند.پولیپهای علامت دار در هر سنی باید برداشته شوند .اما پولیپ های بدون علامت فقط در صورتی خارج میشوند که:
۱- از دهانه رحم آویزان شده باشند.
۲- بزرگتر از ۵/۱ سانتی مترباشند.
۳- در افراد نابارور
۴- پولیپهای متعدد
۵- افراد یائسه
در موارد نادر ممکن است پولیپ پس از خارج شدن عود کند.در این موارد ودر مصرف کنندگان تاموکسی فن علاوه بر تحت نظر بودن ، درمان و اقدام مناسب توسط پزشک انجام میشود.
مصرف برخی از داروها می توان علائم پولیپ رحم را کاهش داد ویا کوچک کرد ، اما لازم به ذکر است مصرف دارو اثر ثابتی ندارد و به شکل موقت درمان پولیپ رحم را انجام می دهد و ممکن است علائم دوباره برگردند .
کورتاژ کردن: پزشک توسط یک وسیله بلند فلزی که حلقه ای در انتهای آن است ، دیواره داخلی رحم را می تراشد. با این وسیله می توان پولیپ را برداشت، یا از بافت دیواره داخلی رحم نمونه برداری کرد تا آن نمونه در آزمایشگاه مورد بررسی و آزمایش قرار بگیرد.

رحم و پولیپ های رحمی با نگاهی به طب سنتی چیست؟

پولیپ‌های رحم در خانم‌ها

پولیپ های رحم معمولا غیرسرطانی (خوش خیم) هستند، اگر چه بعضی از آن ها سرطانی‌اند یا می توانند سرطانی شوند.

پولیپ ها در دیواره داخلی رحم رشد می کنند. رشد بیش از حد سلول ها در دیواره داخلی رحم (آندومتر) منجر به تشکیل پولیپ ها می شود که پولیپ آندومتر نیز نامیده می شوند.

پولیپ های رحم معمولا غیرسرطانی (خوش خیم) هستند، اگر چه بعضی از آن ها سرطانی‌اند یا می توانند سرطانی شوند.

اندازه پولیپ های رحم از چند میلیمتر (کوچک تر از دانه کنجد) تا چند سانتی‌متر (به اندازه گردو یا بزرگ تر) متغیر است.

این پولیپ ها توسط یک پایه پهن و یا باریک به دیواره رحم می چسبند.

آن ها معمولا در رحم باقی می مانند، اما بعضی اوقات از قسمت باز رحم (گردنه رحم) وارد واژن می شوند.

پولیپ های رحم بیشتر در خانم هایی که نزدیک به سن یائسگی هستند و یا یائسه شده اند، دیده می شود، ولی زنان جوان تر هم می توانند دچار آن شوند

 راه های درمان پولیپ های رحم

روش های درمان پولیپ های رحم که توسط پزشک توصیه می شود عبارتند از:

۱– مراقبت بدون درمان خاص: پولیپ های کوچک رحم که علائمی هم ندارند، ممکن است خودبخود برطرف شوند. لذا درمان خاصی در این موارد توسط پزشک توصیه نمی شود، مگر اینکه فرد مبتلا در معرض خطر سرطان رحم قرار

بگیرد.

۲- داروها: برخی داروهای هورمونی باعث کوچک شدن پولیپ های رحم و کاهش علائم ناشی از آن می شوند، اما مصرف چنین داروهایی معمولا اثر موقتی دارد و بعد از قطع مصرف آنها، علائم دوباره برمی گردند.

 ۳- کورتاژ کردن: پزشک توسط یک وسیله بلند فلزی که حلقه ای در انتهای آن است (وسیله کورتاژ کردن) دیواره داخلی رحم را می تراشد. با این وسیله می توان پولیپ را برداشت، یا از بافت دیواره داخلی رحم نمونه برداری کرد تا آن

نمونه در آزمایشگاه مورد بررسی و آزمایش قرار بگیرد.

ممکن است پزشک عمل کورتاژ را همراه با وسیله هیستروسکوپ انجام دهد. هیستروسکوپ وسیله ای است که از راه واژن وارد رحم می کنند و پزشک توسط آن دیواره داخلی رحم را روی مانیتور می بیند.

۴- عمل جراحی: در طی هیستروسکوپی (آندوسکوپی رحم) می توان توسط وسایل خاصی، پولیپ های رحم را خارج کرد. پولیپ های خارج شده ممکن است برای بررسی میکروسکوپی به آزمایشگاه فرستاده شوند تا مشخص شود سرطانی

هستند یا نه؟

اگر پولیپ های رحم دارای سلول های سرطانی باشند، پزشک درباره مراحل بعدی آزمایشات و درمان با بیمار صحبت خواهد کرد.

به ندرت پولیپ های رحم بعد از درمان مجددا برمی گردند. اما اگر اینطور شود، بیمار به درمان های بیشتری نیاز پیدا خواهد کرد.

پولیپ رحم و راهکارهای درمانی بر مبنای طب سنتی

 

پولیپ های رحم توده های بی دردی هستند که به دهانه رحم و یا به قسمت داخلی رحم چسبیده اند.

پولیپ های رحم می توانند به صورت تک یا گروهی و تا اندازه ی حداکثر ۳ سانتی متر ایجاد شوند.

پولیپ ها معمولا بی ضرر هستند اما در موارد نادری ممکن است سرطانی شوند.

در خانم های در سن ۳۰ تا ۵۰ سالگی پولیپ های رحم شایع تر است.

علت ایجاد پولیپ های رحم شناخته شده نیست اما رشد غیر طبیعی بافت اندومتر (لایه ی پوشانده ی داخل رحم) می باشد که چنین پولیپ هایی غالبا بر روی دهانه رحمی که قبلا دچار زخم شده به وجود آیند.

گاهی اوقات به دنبال عفونت دهانه رحم پولیپ ها بر روی آن ایجاد می شوند.

خانم هایی که بچه دار نشده اند بیشتر احتمال دارد که به پولیپ های رحم دچار شوند.

 

نکات؛

اگرچه پولیپ رحم در تمام سنین بعد از اولین عادت ماهانه(منارک) امکان ظهور پولیپ است اما شیوع پولیپ در زنان بالای ۴۰ بیشتر است.

یک پولیپ اندومتر ممکن است ریشه در رحم داشته باشد اما تا قسمت خارجی گردن زهدان هم ساقه کشیده باشد.

درمان پولیپ رحم درطب کلاسیک

۱- با استفاده از وسیله ای به نام #اسپکولوم مهبل را باز می کنند و پزشک قادر است از این طریق پولیپ های دهانه رحم را ببیند و معاینه دقیق زهدان به توسط پزشک انجام شود.

۲- عکس برداری از زهدان و رحم از اندومتر و از گردن زهدان به روش سنوگرافی یا هیستروسکوپی

۳- برداشتن پولیپ به روش اتساع و کورتاژ؛ یعنی درمان پولیپ ها معمولا سریع و اسان می باشند و پولیپ های دهانه رحم را می توان با جراحی دراورد.

۴- پولیپ های داخل رحم را با استفاده از هیستروسکوپی می توان بیرون آورد. درد و خونریزی کمی ممکن است تا چند روز بعد از جراحی وجود داشته باشد.

۵- نمونه برداری از بافت پولیپ و بررسی ان در آزمایشگاه پاتولوژی به منظور کشف سلولهای پولیپ رحم یا دهانه رحم تا مطمئن شویم که سرطانی هستند یا خیر و کشف کنیم در صورت وجود سلول های سرطانی ایا بدخیم هستند یا نه.

۶- پولیپ های رحمی یا دهانه رحمی از بیماری های برگشت پذیر است و ممکن است بعد از عمل جراحی در ست قبل از یائسگی دوباره پولیپ ها عود کند.

 

توصیه های درمانی  پولیپ رحم در طب سنتی اسلامی :

) عرق بومادران شبی یک لیوان به همراه کمی عسل(۴۰ شب)

 ارده با شیره انگور هفته ای ۵ وعده

)بادکش زیر سینه ها یا هایپرمینوره ۷ الی ۱۴ مرحله  روز در میان

) ترکیبی از(۳ واحد عسل+۱ واحد سیاه دانه نیم کوب) روزی یک قاشق مرباخوری میل شود

(به مدت ۱۲۰ روز)

کاهش جدی سردیها ۴۰ الی ۱۲۰ روز

 

 روغن مالی شکم و زیر شکم  مخلوطی از روغن سیاهدانه و روغن بادام تلخ هرشب

عرق گزنه روزی 3استکان

 

مطالب بیشتروراهکارهای جدیدبه زودی......

 

برای تهیه محصولات طبیعی وگیاهی به فروشگاه اینترنتی http://golarateb.comمراجعه کنید.

اپلیکیشن محصولات گیاهی وطبیعی گل آراطب http://golarateb.com/uploads/APK/golarateb2.4.2.apkقابل نصب روی گوشی های اندروید.

 

پولیپ رحم|پولیپ دهانه رحم|علل وعوامل پولیپ رحم|پولیپ خوش خیم یا بدخیم|چراپولیپ هارشدمیکنند|عوارض پولیپ های رحم|درمان پولیپ رحم باطب کلاسیک|درمان پولیپ های رحم باطب سنتی

 

هشدار

کلیه مطالب علمی و تجربی این سایت جنبه اطلاع رسانی داشته ومسئولیت درمانی متوجه خودمخاطبین عزیزبوده و لازم است با انجام تحقیقات کافی و زیر نظر کارشناسان مربوطه نسبت به اقدامات درمانی تصمصیم گیری شود

اپلیکیشن گل آراطب

فروشگاه اینترنتی

شبکه های اجتماعی

 

ورود به کانال ما در تلگرام

ورود به صفحه ما در اینستاگرام