البوتنیس

 

البوتنیس( آرنج تنیس بازان)

علت این نامگذاری شیوع زیاد این بیماران در بین تنیس بازان است. ( Elbow به معنای آرنج است پس میتوان این بیماری را بصورت تحت اللفظی آرنج تنیس بازان نامید). البته این بیماری در بسیاری ورزش های دیگر بخصوص آنهایی که با راکت انجام می شوند دیده می شود.

آرنج تنیس بازان چگونه ایجاد میشود؟

آرنج تنیس بازان بر اثر التهاب تاندون بوجود می آیدتاندون عضلاتی که در قسمت خارجی ساعد قرار داشته و موجب حرکت مچ و انگشتان دست می شوند در بالای ساعد به سطح خارجی آرنج می چسبنداینها عضلات اکستانسور و سوپیناتور ساعد هستند.

محل دقیق اتصال این تاندون ها سطح خارجی پایین ترین قسمت استخوان بازو استبر اثر حرکات تکراری که با قدرت زیاد انجام می شوند (مثلاً ضربات مکرری که یک تنیس باز با راکت به توپ وارد می کندمحل اتصال این تاندون ها به استخوان تحت کشش فراوان قرار می گیرد.

بتدریج آسیب هایی بصورت پارگی های میکروسکوپی در این ناحیه ایجاد شده و واکنش بدن به این آسیب ها بصورت التهاب و درد ظاهر می شودمحل اتصال این تاندون ها بر روی یک برجستگی به نام اپی کندیل خارجی استبا خم و راست شدن مکرر آرنج، تاندون های ذکر شده بر روی این برجستگی استخوانی به جلو و عقب می روند و این حرکت در دراز مدت می تواند موجب آسیب به تاندون شود.

درمان تنیس البو در طب سنتی

گرچه این بیماری به تنیس بازان منتسب شده است ولی بیشتر در خانمهای خانه دار و کسانی که با دست کارهای سنگین انجام می دهند دیده می شود در بسیاری مشاغل مثل نقاشی ساختمان، لوله کشی، نجاری، تعمیرکار اتومبیل، آشپزی و قصابی احتمال این آسیب وجود داردسن اکثر بیماران بین 30 تا 50 سال است.

علائم آرنج تنیس بازان

نشانه های بیماری معمولا بتدریج ظاهر می شود و در عرض چند ماه شدت می یابداین بیماری معمولا با ضربه یا آسیب منفردی شروع نمی شودمهمترین علامت بیماری درد و احساس سوزش در قسمت خارجی آرنج است.

معمولاً قدرت مشت کردن دست هم کاهش پیدا می کندعلائم معمولاً با فعالیت ساعد مثل گرفتن یک راکت یا چرخاندن یک آچار، سفت کردن شیر آب، چرخانن دسنگیره در، چای ریختن یا دست دادن بیشتر می شود.

بیماری بیشتر در دست غالب که معمولاً دست راست است دیده می شودپزشک معالج ممکن است برای افتراق بیماری از علل دیگری که می توانند دردهای مشابهی ایجاد کنند از رادیوگرافی ساده و یا ام آر آی و یا الکترومیوگرافی استفاده کند.

توصیه های درمانی طب کلاسیک

– استراحت اولینتوصیه درتنیس البو این است که باید از ورزش یا فعالیت های شدید بدنی که درد را افزایش می دهند اجتناب کرد.

– دارو : استفاده از داروهای ضد التهاب مثل سلکوکسیب یا ناپروکسن مفید است.

– تغییر در طریقه استفاده از وسایل بطور مثال تغییر اندازه راکت یا سفتی نخ های آن می تواند درد را کاهش دهد.

 

– فیزیوتراپی بصورت انجام نرمش های کششی و تقویت کننده ساعد و استفاده از ماساژ یخ و یا اولتراسوند و یا تحریک عضلات ممکن است مفید باشد.

– بریس : بریس های خاصی که دور قسمت بالایی ساعد را می گیرند می توانند موجب استراحت عضلات و تاندون و کاهش درد شوند.

– تزریق کورتیکوستروئید در بعضی موارد ممکن است پزشک معالج تصمیم به تزریق کورتیکوستروئید یا پی آر پی در محل درد بگیرد.

– شوک ویو تراپی Shock wave therapy : بصورت فرستادن امواج صوتی به ناحیه آرنج بوسیله دستگاه های خاص است.

تنیس البوباجراحی

اگر با انجام اقدامات ذکر شده به مدت تا 12 ماه درد بهتر نشد ممکن است عمل جراحی بتواند به بیمار کمک کندجراحی معمولا بصورت آزاد کردن محل اتصال عضلات اکستانسور ساعد از اپی کندیل خارجی و گاهی آزاد کردن شاخه عمقی عصب رادیال در ناحیه آرنج استجراحی ممکن است بصورت باز یا به توسط آرتروسکوپ انجام شود.

بعد از جراحی اندام فوقانی بمدت یک هفته در آتل بی حرکت می ماند و سپس آتل خارج شده و نرمش های کششی و تقویتی تا دو ماه زیر نظر فیزیوتراپ و پزشک معالج انجام می شودبیمار معمولاً می تواند بعد از تا ماه به فعالیت ورزشی برگرددجراحی معمولا در 80درصد موارد موفقیت آمیز استالبته قدری کاهش در قدرت عضلات ساعد ممکن است بعد از جراحی بوجود آید.

هشدار

کلیه مطالب علمی و تجربی این سایت جنبه اطلاع رسانی داشته ومسئولیت درمانی متوجه خودمخاطبین عزیزبوده و لازم است با انجام تحقیقات کافی و زیر نظر کارشناسان مربوطه نسبت به اقدامات درمانی تصمصیم گیری شود

اپلیکیشن گل آراطب

فروشگاه اینترنتی

شبکه های اجتماعی

 

ورود به کانال ما در تلگرام

ورود به صفحه ما در اینستاگرام