اسپوندیلیت آنکیلوزانAs

 

 

 

اسپوندیلیت آنکیلوزان یا روماتیسم ستون فقرات

 

اسپوندیلیت آنکیلوزان به عنوان روماتیسم ستون فقرات نیز شناخته می شود که اغلب باعث التهاب ستون فقرات، مفاصل ساکروایلیاک (که در آن ستون فقرات به لگن می رسد)، لگن، زانوها و شانه ها می گردد.

 
اسپوندیلیت آنکیلوزان

اسپوندیلیت آنکیلوزان علاوه بر ستون فقرات ممکن است باعث التهاب در چشم ها، روده ها و مناطقی از بدن که در آن تاندون و لیگمان (رباط) متصل به استخوان وجود دارد، شود.

علائم متداول اسپوندیلیت آنکیلوزان شامل خستگی و درد مزمن و سفتی در کمر، باسن و لگن  است. در حالی که هنوز دلیل بروز این بیماری ناشناخته است، شما می توانید اقداماتی جهت کاهش و یا حذف علائم این بیماری مزمن انجام دهید.

در این مطلب اطلاعاتی در مورد نحوه برخورد با این بیماری در اختیار شما قرار می دهیم.

حتی اگر شما ژن نشانگر اسپوندیلیت آنکیلوزان را داشته باشید، ممکن است به این بیماری دچار نشوید

در میان افراد مبتلا به اسپوندیلیت آنکیلوزان، حدود 90 درصد از مبتلایان سفید پوست و بقیه از نژادهای دیگر، پروتئین نشانگر ژنتیکی این بیماری یعنی HLA-B27 را دارند. با این حال مهم است که توجه داشته باشید که اکثر مردم دارای این نشانگر، هرگز دچار بیماری اسپوندیلیت آنکیلوزان  نمی شوند.

اغلب بیماران از پزشکان می پرسند که آیا نیاز است کودکان شان تست پروتئین HLA-B27 را بدهند؟ در پاسخ باید گفت درست است که سابقه ی خانوادگی یک عامل خطر برای این بیماری است، اما تا زمانی که علائمی از این بیماری در بچه ها بروز پیدا نکرده است، نیاز به انجام آزمایش نیست.

استعمال سیگار می تواند علائم این بیماری را بدتر کرده و یا به بروز آن را سرعت ببخشد

اگر مبتلا به اسپوندیلیت آنکیلوزان هستید و سیگار می کشید، الان زمان ترک است. افراد سیگاری، به خصوص مردان، علائم جدی تر و پیشرفته تری از این بیماری را نسبت به آنانی که سیگار نمی کشند نشان می دهند. ستون فقرات آن ها بیشتر آسیب می بیند و زودتر این بیماری را تجربه خواهند کرد.

در رأس همه ی این ها ممکن است افراد سیگاری آنچنان که باید، به درمان ها پاسخ خوبی ندهند. خبر خوب اینکه ترک سیگار می تواند به راحتی درد، سفتی و التهاب ستون فقرات را کاهش دهد.

ورزش بخش جدایی ناپذیر درمان است

گاهی اوقات بیماران بخش اصلی درمان بیماری اسپوندیلیت آنکیلوزان یعنی فیزیوتراپی را دست کم می گیرند که در رأس آن، ورزش کردن و انجام حرکات کششی خارج از برنامه ی فیزیوتراپی است.

افراد مبتلا اسپوندیلیت آنکیلوزان در معرض خطر بالاتری برای شکستگی ستون فقرات قرار دارند، زیرا این بیماری می تواند سبب کاهش تراکم استخوان و در نهایت پوکی استخوان شود

کشش کمر، کشش قسمت های مرکزی بدن، تلاش برای بهبود ثبات راه رفتن و تمرین تکنیک های داشتن وضعیت بدنی خوب، همه از بخش های حیاتی درمان این بیماری هستند.

علاوه بر مصرف داروی ضدالتهاب و سایر داروها، که توسط پزشک تان تجویز می شود، ورزش و انجام حرکات کششی روزانه می تواند به کاهش سفتی و درد و افزایش انعطاف پذیری و تحرک منجر گردد.

افراد مبتلا به اسپوندیلیت آنکیلوزان ممکن است در معرض خطر بالاتری برای شکستگی استخوان باشند

افراد مبتلا به این بیماری در معرض خطر بالاتری برای شکستگی ستون فقرات قرار دارند، زیرا بیماری اسپوندیلیت آنکیلوزان می تواند سبب کاهش تراکم استخوان و در نهایت پوکی استخوان شود.

بسیاری از بیماران مراجعه کننده، به استئوپنی دچارند که در واقع مرحله ی پیش از پوکی استخوان است. یک بیمار می تواند در مراحل اولیه ی ابتلا به اسپوندیلیت آنکیلوزان این علامت را نشان دهد، قبل از این که سایر علائم بروز پیدا کنند.

اگر شما به این بیماری مبتلا هستید، باید نسبت به این عارضه آگاه باشید، تا در اسرع وقت آن را شناسایی و سپس درمان کنید.

بیماران نتایج بهتری خواهند گرفت، اگر مثبت بیاندیشند و مورد حمایت قرار بگیرند

با وجود اینکه اسپوندیلیت آنکیلوزان یک بیماری مزمن است، ولی افراد باید احساس مثبتی نسبت به آن داشته باشند، زیرا داروهای زیادی جهت جلوگیری و یا کاهش علائم آن در دسترس هستند.

ممکن است گاهی مشکلاتی پیش بیاید اما با ورزش منظم و پایبندی به یک برنامه درمانی، افراد مبتلا می توانند زندگی فعالانه ی طولانی داشته باشند. گفتگو با انجمن های حامی و افرادی که مانند شما به این مشکل دچارند، می تواند احساسات خوب را در شما برانگیزد.

 

درمان روماتیسم ستون فقرات 

گاهی به علت مبهم بودن علایم این بیماری دیر تشخیص داده می شود. اساس درمان در بیماری اسپوندیلیت انکیلوزان (روماتیسم ستون فقرات)ورزش است زیرا بتدریج با افزایش سن ستون فقرات به سمت جلوخم شده و ممکن است در این حالت بماند.

این بیماران باید:

·       سعی نمایند بالشت زیر سر نگذارند.

 

·       آب درمانی و شنا برای این بیماران بسیار مناسب است حتی اگر دو بار در ماه باشد.

 

·        طول عضلات را با کشش عضلانی حفظ نمایند.

 

·        انجام دادن حرکاتی که باعث افزایش خم شدن ستون فقرات می گردد در این بیماران ممنوع است.

 

·        برای کاهش سریعتر خشکی صبحگاهی استفاده از دوش آب گرم صبح بعد از بیدار شدن مفید است.

 

·        برای پیشگیری از خم شدن بدن تشک مورد استفاده هنگام خواب نباید نرم باشد.

 

·       خوابیدن بر روی شکم دو بار در روز برای مدت یک ربع مفید است

 

 "با توجه به این که بیشتر افراد مبتلا، مردان جوان هستند، متاسفانه برخی از آنها برای تسکین دردهای کمر و پشت، به سمت مصرف مواد مخدر می روند، در حالی که اگر بیماری زود تشخیص داده شود، درمان آن بسیار ساده است.

 

این عارضه یک سیر مزمن دارد و ۵۰ درصد درمان روماتیسم ستون فقرات به مصرف داروهای ضد التهاب و ۵۰ درصد بقیه به انجام مشاوره‌ هایی در زمینه نحوه زندگی و تغذیه بستگی دارد. آب ‌درمانی و انجام حرکات ورزشی تحت نظر پزشک، در بهبود آن تاثیر به سزایی دارد.

 

این بیماری می ‌تواند علاوه بر کمردرد و پشت‌ درد، دیگر مفاصل مانند مچ و زانو را نیز درگیر و دردناک کند و بیمار را ناتوان کند و بیماری ‌های چشمی ، پوستی، گوارشی و قلبی از دیگر عوارض ابتلا به این بیماری است که همین نکته می تواند باعث انحراف بیماران از درمان اصلی شود. "

 

مطالب بیشتروراهکارهای جدید......

 

اسپوندیلیت آنکیلوزان|روماتیسم ستون فقرات|التهاب ستون فقرات|مفاصل ساکروایلیاک|علائم ونشانه ها|بیماری ژنتیکی|وب سایت حکیم ماجدی|راههای درمانی مکمل درمان اسپوندیلیت آنکیلوزان|

 

هشدار

کلیه مطالب علمی و تجربی این سایت جنبه اطلاع رسانی داشته ومسئولیت درمانی متوجه خودمخاطبین عزیزبوده و لازم است با انجام تحقیقات کافی و زیر نظر کارشناسان مربوطه نسبت به اقدامات درمانی تصمصیم گیری شود

اپلیکیشن گل آراطب

فروشگاه اینترنتی

شبکه های اجتماعی

 

ورود به کانال ما در تلگرام

ورود به صفحه ما در اینستاگرام