پلی میالژی روماتیکا یاآرتریت گیجگاهی

 

پلي ميالژي روماتيكا يا آرتريت گيجگاهي(آرتريت سلول غول آسا؛ ، آرتريت جمجه)  چيست ؟
 

پلي ميالژي روماتيكا يا آرتريت گيجگاهي(آرتريت سلول غول آسا؛ آرتريت جمجه) بيماري التهابي شريان هاي بزرگ ، به ويژه شريان هاي سر و گردن .


پلی میالژی روماتیکا نوعی بیماری التهابی است که معمولاً در افراد مسن مشاهده می‌شود و با تورم، درد، حساسیت غیر طبیعی نسبت به فشار یا لمس و خشکی و سفتی ماهیچه‌های بزرگ بدن همراه است. در این بیماری معمولاً شانه‌ها، کفل‌ها، گردن، ران‌ها و ماهیچه‌های لگن درگیر می‌گردند. بسیاری از ماهیچه‌ها به طور هم‌زمان در این بیماری درگیر می‌‌گردند و در نتیجه فعالیت‌های روزمره مانند راه رفتن، حمل اجسام و خم شدن با دشواری همراه است.

در برخی افراد این علائم صبح‌ها، در حالیکه در گروهی دیگر تنها در عصرها مشاهده می‌شوند. صرف نظر از زمان بروز، این علائم بسیار دردناک هستند و به همین دلیل درمان آن بسیار حائز اهمیت است علائم پلی ميالژي روماتيكا و آرتريت گيجگاهي مشابه است ، بنابراين اين دو بيماري ممكن است در واقع يك بيماري باشند. معمولاً بزرگسالان بالاي 50 سال مبتلا شده و ميزان بروز آن در خانم ها چهار برابر آقايان است .


علايم شايع
علايم زير ممكن است به علايم يك بيماري عفوني نظير آنفلوانزا شباهت داشته باشند:


تب خفيف
خشكي ، درد عمومي مبهم يا درد واضح عضلات به ويژه هنگام صبح معمولاً عضلات تنه ، و عضلات بالايي اندام هاي فوقاني و تحتاني درگير مي شوند.
سردرد شديد ضرباندار (معمولاً در ناحيه شقيقه يك طرف)
قرمزي ، تورم ، دردناكي و وجود گره هاي ضرباندار در طول شريان ـ گيجگاهي در يك طرف سر
بي اشتهايي


علل
يك اختلال خودايمني كه در آن دستگاه ايمني بدن به بافت هاي خود (به ويژه بافت همبند) حمله كرده و آنها را تخريب مي كند. علت زمينه ساز اين وضعيت ناشناخته است .
عوامل افزايش دهنده خطر
سن بالاي 60 سال ، به خصوص در خانم ها


پيشگيري
پيشگيري خاصي ندارد.
عواقب مورد انتظار
معمولاً قابل علاج است ولي عود آن محتمل است .


عوارض احتمالي
بدون درمان : از دست دادن بينايي (در صورتي كه عروق خوني مشروب كننده چشم ها درگير شود؛ اين حالت يك اورژانس است )؛ بيماري عروق كرونر؛ سكته مغزي ؛ كاهش جريان خون مشروب كننده اندام هاي فوقاني و تحتاني
با درمان : مصرف داروهاي كورتوني ممكن است تا چندين ماه لازم باشد. عوارض مصرف طولاني مدت كورتون از قبيل پوكي استخوان و زخم گوارشي شايان توجهند.
درمان

اصول كلي
بررسي هاي تشخيصي ممكن است شامل بررسي هاي آزمايشگاهي ، نظير سرعت رسوب گلبول هاي قرمز خون ، شمارش گلبول هاي سفيد خون و آزمايش هاي خون براي كم خوني ، و نمونه برداري (برداشت مقدار اندكي از بافت يا مايع براي بررسي آزمايشگاهي ) از شريان گيجگاهي و عضلات مبتلا، باشد.
درمان با داروهاي كورتيكواستروييدي انجام شود.
درمان هرگونه اختلال طبي همراه پلي ميالژي ، از جمله بيماري هاي قلبي ، فشار خون بالا يا كاهش جريان خون روده ها نيز انجام مي شود.
اگر روده دچار گانگرن شود، جراحي ضرورت مي يابد.
براي تسكين درد، ناحيه دردناك را گرم كنيد. براي تخفيف خشكي عضلاني نيز از گرم كردن مستقيم ناحيه مبتلا استفاده كنيد.


داروها
داروهاي كورتوني با مقادير بالا تا متوقف شدن مرحله حاد تجويز مي شوند. با مهار التهاب به وجود آورنده علايم بيماري توسط اين داروها، علايم به طور چشمگيري كاهش مي يابند. در ادامه درمان با كورتون ، مصرف حداقل مقدار ممكن دارو به صورت يك روز در ميان ممكن است براي كنترل علايم در درازمدت كافي باشد.
داروهاي سركوبگر دستگاه ايمني به تنهايي يا همراه كورتيكواستروييدها در صورت ناموفق بودن ساير درمان ها تجويز مي شوند.
داروهاي قلبي (در صورت درگيري قلبی)
داروهاي ضد فشار خون (در صورت بالا بودن فشار خون (


فعاليت
محدوديتي وجود ندارد.


رژيم غذايي
رژيم غذايي خاصي نياز نيست .
در اين شرايط به پزشك خود مراجعه نماييد
اگر شما يا يكي از اعضاي خانواده تان داراي علايم پلي ميالژي روماتيكا يا آرتريت گيجگاهي باشيد.
بروز موارد زير در طي درمان :
ـ درجه حرارت 3/38 درجه سانتيگراد
ـ وجود خون در ادرار
ـ كوتاهي نفس
ـ درد سينه
ـ وجود خون در مدفوع
ـ درد شديد شكم
ـ هرگونه بيماري تبدار
-
اگر دچار علايم جديد و غيرقابل توجيه شده ايد. داروهاي تجويزي ممكن است با عوارض جانبي همراه باشند


روش‌های درمان طبیعی

بسیاری از علائم پلی میالژی روماتیکا مشابه علائم آرتریت و روماتیسم می‌باشند. به این صورت که هر سه موجب خشکی، درد مفاصل و درد عمومی ماهیچه‌ها می‌گردند. اما بیماری پلی میالژی روماتیکا بر اثر التهاب شریان‌های کوچک که مسئول خون رسانی به ماهیچه‌های کفل‌ها، شانه‌ها و گردن هستند، رخ می‌دهد. این بیماری به شدت موجب درد و ناراحتی می‌گردد و به همین علت درمان آن الزامی است.
هرچند تجویز استروئیدها یا پردنیزون، رایج‌ترین روش درمان این بیماری است اما این دارو یک فرآورده‌ی ترکیبی است که اغلب به عنوان نوعی درمان تأثیر گذار در موارد شدید بیماری در نظر گرفته می‌شود. به همین منظور، استفاده از مواد طبیعی برای درمان ترجیح داده می‌شود. در قسمت بعدی به برخی از این روش‌های درمانی می‌پردازیم.

خودداری از مصرف برخی فرآورده‌ها

آنچه اهمیت دارد پرهیز از مصرف فرآورده‌ها و غداهایی است که موجب تشدید التهاب و افزایش درد و خشکی می‌گردند. مصرف بیش از حد این مواد به خصوص فرآورده‌های حاوی کافئین و کلسیم، منجر به مشکلات بیشتر و وخامت بیماری می‌گردد.

استفاده از روغن‌های سالم و مرغوب در رژیم غذایی

تحقیقات نشان داده‌اند برخی روغن‌های سالم مواد غذایی مورد نیاز بدن را فراهم می‌کنند. این روغن‌ها حاوی اسیدهای چرب ضروری امگا 3 می‌باشند. بنابراین به جلوگیری از خشکی و سفتی عضلات کمک می‌کند. سایر روغن‌های شناخته شده‌ی مؤثر در درمان، حاوی روغن دانه‌ی انگور سیاه هستند که مقادیر فراوان آلفا لینولئیک اسید و گاما لینولئیک اسید می‌باشند، این اسیدهای چرب موجب کاهش التهاب و درد می‌گردند.

استفاده از درمان‌های گیاهی

درمان‌های گیاهی متعددی به عنوان یکی از انواع روش‌های درمان این بیماری مورد استفاده قرار می‌گیرند، برخی از این گیاهان عبارتند از پنجه شیطان، گل مغربی، گرده‌ی گل، گیاه سنفیتون (ریشه و ساقه‌ی خرد شده)، تسمه‌ها، گل شهوت، گل سنبل الطیب، علف چای، عصاره‌ی ریشه‌ی قاصدک، گزنه‌ی دوپایه، روزماری و درخت خردل. گیاهان مذکور در فرم‌های متنوعی مورد استفاده قرار می‌گیرند، به عنوان مثال برخی در آب جوشانده می‌شوند و سپس آب آن مصرف می‌گردد، در حالیکه برخی دیگر برای استحمام به کار می‌روند.

انجام تمرینات ورزشی

 

تمرینات خاصی نظیر فیزیوتراپی و فرم‌های دیگر نظیر یوگا به عنوان درمان بیماری به کار می‌روند. این اقدامات به بهبود سلامت کلی فرد و همچنین کاهش درد در فرد مبتلا کمک می‌کند.
از داروهایی که در طب سنتی هندی آیورودا به کار می‌روند، استفاده کنید
داروهای مختلفی که در طب سنتی هندی به کار می‌روند برای درمان بیماری مورد استفاده قرار می‌گیرند. این داروها به طور اساسی و زمینه‌ای بیماری را درمان می‌کنند و به این ترتیب مشکل کاملاً برطرف می‌گردد. از میان طیف وسیع این داروها می‌توان به کیشور گاگول، ترایادوشانگ گاگول، وات گجانکوش راس، تریفالا گاگول، یوگراج گاگول، ماها رسندی گاگول، پنج تیکتا گروت گاگول، ویش تینداک واتی، ماهاوات ویدوانز راس، بروهات وات چینتامانی اشاره کرد.
پیش از شروع هر یک از انواع درمان‌های پلی میالژی روماتیکا با پزشک خود مشورت کنید و سعی کنید برای درمان در صورت امکان از داروهای دیگری به غیر از استروئیدها استفاده کنید. همیشه استفاده از دارویی با خاصیت متوسط و در دوزهای کمتر بهتر از داروی بسآشنايي با پلي ميالژي روماتيكا يا آرتريت گيجگاهي

 

مطالب بیشتروراهکارهای جدیدبه زودی.......

بری تهیه محصولات گیاهی وطبیعی به فروشگاه اینترنتی گل آراطب http://golarateb.comمراجعه فرمائید.

اپلیکیشن محصولات طبیعی گل آراطبhttp://golarateb.com/uploads/APK/golarateb2.4.2.apk قابل نصب روی گوشی های اندروید ویژه مصرف کنندگان عزیز.

درتلگرام نیز همراه ماباشیدhttps://telegram.me/hakimmajedico

 

پلی میالژی روماتیکا|آرتریت گیجگاهی|آرتریت سلول غول آسا|آرتریت جمجمه|علائم شایع بیماری پلی میالژی روماتیکا|علل پلی میالژی ماتریکا|عوارض احتمالی پلی میالژی ماتریکا|عوارض احتمالی پلی میالژی روماتیکا|داروها|رژیم غذایی|روش های درمان طبیعی وگیاهی|خودداری از مصرف برخی فراورده ها|روغن های سالم مصرفی|درمان گیاهی|وب سایت رسمی حکیم ماجدی|حکیم ماجدی|

هشدار

کلیه مطالب علمی و تجربی این سایت جنبه اطلاع رسانی داشته ومسئولیت درمانی متوجه خودمخاطبین عزیزبوده و لازم است با انجام تحقیقات کافی و زیر نظر کارشناسان مربوطه نسبت به اقدامات درمانی تصمصیم گیری شود

اپلیکیشن گل آراطب

فروشگاه اینترنتی

شبکه های اجتماعی

 

ورود به کانال ما در تلگرام

ورود به صفحه ما در اینستاگرام