پیچ خوردگی یاکشیدگی مفاصل

 

 

 

کشیدگی عبارت است از کشیده شدن یا پارگی عضله . پیچ خوردگی عبارت است از کشیده شدن یا پارگی رباط . پیچ خوردگی غالباً در مچ پا، زانو یا انگشتان دست رخ می دهد، هر چند هر مفصلی می تواند دچار آن شود. مفاصل دچار پیچ خوردگی در هنگام فعالیت دچار درد می شوند.
علایم شایع
درد یا حساسیت به لمس در ناحیه مبتلا؛ شدت درد بسته به وسعت آسیب فرق می کند.
تورم مفصل مبتلا
قرمزی یا کبودی ناحیه آسیب ، یا به سرعت و یا چند ساعت پس از آسیب
کاهش قابلیت حرکت طبیعی در مفصل آسیب دیده
علل
کشیدگی ها معمولاً با آسیب های ناشی از استفاده بیش از حد همراه هستند. پیچ خوردگی ها معمولاً ثانویه به تروما (سقوط ، پیچ خوردن یا حوادث اتومبیل ) رخ می دهند. مچ پا به خاطر ضعف ناشی از ساختمان تشریحی خود، موقعیت رو باز آن و استرس که در ورزش و فعالیت های تفریحی تحمل می کند، بیشتر آسیب می بیند. گاهی افتراق پیچ خوردگی از کشیدگی مشکل است .
عوامل افزایش دهنده خطر
چاقی
تروما
ورزش بیش از حد


گرفتن وضعیت های نامناسب
کفش های نامناسب و پاشنه بلند
فعالیت های پرخطر مثل اسکیت سواری و ورزش های تماسی ، اسکیت روی یخ ، کوهنوردی ، اسکی و صخره نوردی

پیشگیری
سطح مناسبی از تناسب فیزیکی را حفظ کنید. از آسیب پرهیز کنید:
پیش از فعالیت های توان فرسا مفاصل ضعیف را با بانداژهای حمایت کننده ببندید.
قبل و بعد از ورزش ، حرکات کششی عضلات را انجام دهید.
برای پیشگیری از عود با ورزش عضلات ضعیف را تقویت کنید.

عواقب مورد انتظار
با درمان مناسب و استراحت ، 8-6 هفته بهبودی طول می کشد. بسته به شدت آسیب ممکن است بیشتر طول بکشد.
عوارض احتمالی
اگر پیچ خوردگی شدید باشد، زمان کافی برای بهبود به آن داده نشود یا مفصلی مکرراً دچار پیچ خوردگی گردد، ضعف پایدار حاصل می شود.

درمان
اصول کلی
آزمون های تشخیص می توانند شامل رادیوگرافی ، سی تی اسکن یا ام .آر.آی از ناحیه آسیب دیده باشند.
در 24 ساعت اول روی مفصل آسیب دیده یخ بگذارید. یخ را در یک کیسه پلاستیکی گذاشته ، با یک پارچه نازک آن را از پوست جدا کنید. با دست خود یا یک بانداژ کشی آن را روی مفصل نگه دارید. بسته به توانایی خود در تحمل سرما به طور مداوم یا متناوب کیسه یخ را روی مفصل تا 2 ساعت نگه دارید. درمان با یخ را با فواصل 2 ساعته به مدت 24 ساعت ادامه دهید.
پس از 24 ساعت ، می توانید درمان با یخ را ادامه دهید یا به گرم کردن تبدیل کنید.
برای گرم کردن ، مفصل را در آب داغ قرار دهید یا هر 2 ساعت یا هر وقت که ممکن باشد، به مدت 15 دقیقه از گرما استفاده کنید. در 24 ساعت اول گرم کردن را انجام ندهید زیرا ممکن است باعث افزایش خونریزی و تورم و طولانی شدن زمان بهبودی گردد.
کمپرس با یک بانداژ کشی .
هر وقت که ممکن باشد، مفصل را بالا ببرید (به ویژه هنگام خوابیدن ) تا تورم کاهش یابد.
ممکن است برای ترمیم رباط هایی که به شدت دچار پارگی شده اند، جراحی لازم باشد.
ممکن است برای پیچ خوردگی های شدید یا پس از جراحی ، آتل لازم باشد. پس از برداشت آتل باید تا مدتی از بانداژهای حمایت کننده استفاده کنید.
یاد بگیرید که در صورت لزوم از چوب زیر بغل استفاده کنید.

داروها
می توانید از مسکن های بدون نیاز به نسخه مثل استامینوفن یا ایبوپروفن استفاده کنید. در صورت شدید بودن پیچ خوردگی ممکن است مسکن قوی تری تجویز گردد. از آسپیرین استفاده نکنید زیرا ممکن است باعث افزایش احتمال خونریزی شود.

فعالیت
بگذارید مفصل 2-1 روز استراحت کند. سپس تمرین دادن ملایم مفصل را آغاز کنید به طوری که وزنی بر آن نیندازید.
ممکن است برای به دست آوردن مجدد قدرت و استفاده طبیعی از مفصل ، فیزیوتراپی پیشنهاد گردد.

رژیم غذایی
رژیم غذایی خاصی ندارد.

در این شرایط به پزشک خود مراجعه نمایید
اگر شما یا یکی از اعضای خانواده تان دچار پیچ خوردگی مفصل شده باشد به طوری که مفصل نتواند وزن را تحمل کرده ، یا به طور طبیعی حرکت کند.
اگر درد غیرقابل تحمل شود.
اگر علی رغم درمان ، تورم یا کبودی افزایش یابد.

 


توصیف کشیدگی و پیچ خوردگی

 

کشیدگی عضلانی(Muscle Strain): زمانیکه نیروی انقباضی یا کششی وارده به عضله ای از حد طبیعی بیشتر باشد و منجر به ایجاد آسیب در هر یک از چهار ناحیه بطن عضله,محل اتصال عضله به تاندون مربوطه,خود تاندون و یا محل اتصال تاندون به استخوان گردد,اصطلاح کشیدگی یا استرین به کار می رود.

 

کشیدگی عضلات پشت در تصویر زیر:

 

 

کشیدگی عضله گاستروکنمیوس در تصویر زیر:

  

 

کشیدگی عضله کوادریسپس در شکل زیر:

  

 

کشیدگی عضله همسترینگ در شکل زیر:

 



 
پیچ خوردگی لیگامانی(Ligament Sprain): زمانیکه نیروی وارده بر لیگامان یا رباط بیش از حد طبیعی باشد(رباطها عناصری هستند که در محل مفصل قرارمی گیرند و باعث اتصال دو یا چند استخوان به یکدیگر می شوند) باعث درجات متفاوتی از بی ثباتی(unstability) در مفصل می گردد,در این موارد اصطلاح پیچ خوردگی یا اسپرین به کار می رود.
 
 
پیچ خوردگی مچ پا در عکس زیر:
 

 

 

پیچ خوردگی زانو در تصاویر زیر:

 

 

 

 



 

ضایعه لیگامانی در ناحیه پشتی در تصویر زیر:

 

  

شدت یا درجه آسیب:

میزان کسیدگی عضلانی و موارد پیچ خوردگی لیگامانی به سه گرید تقسیم می شود که شامل موارد ذیل می باشند;


گرید یک:

 آسیب خفیف است.درجاتی از درد و کمی تورم وجود دارد.دامنه حرکتی تقریبا کامل است و در موارد آسیب رباط، بی ثباتی مفصلی وجود ندارد.

گرید دو:

درد و تورم وجود دارد که علت آن پارگی برخی از فیبرهای عضله-تاندون یا رباط می باشد و برخلاف گرید یک که صدمه بافتی میکروسکوپیک می باشد در گرید دو آسیب وارده ماکروسکوپیک است.به علت خونریزی، خشکی مفصل می تواند ایجاد شود.با انقباض فعال(active)عضله مربوطه، درد ایجاد می شود و در ارتباط با آسیب رباط,حرکت فعال یا غیرفعال(passive) در مفصل درگیر باعث تشدید درد می شود.درجاتی از ناپایداری مفصلی می تواند وجود داشته باشد.

گرید سه:

پارگی به صورت کامل ایجاد می گردد.درد در لحظه آسیب شدید است و در ارتباط با آسیب رباط های مهم به خصوص در ناحیه زانو با صدای خاصی همراه است.درد بعد از آسیب به علت پارگی کامل و از هم گسیختگی فیبرهای عصبی به میزان زیادی کاهش می یابد که نکته بسیار مهمی است به ویژه ورزشکاران باید در این زمینه توجیه شوند.البته بعد از مدتی به علت خونریزی شدید، تورم قابل ملاحظه ای به وجود می آید.در صورت پارگی کامل رباط, بی ثباتی مفصل ایجاد می شود.درصورت آسیب های گرید سه، با توجه به سن بیمار,ورزشکار حرفه ای یا غیر حرفه ای بودن,مفصل یا ناحیه درگیر و میزان بی ثباتی ممکن است عمل جراحی توصیه شود.

 
درمان(treatment)
 
در موارد کشیدگی های عضلانی و پیچ خوردگی های لیگامانی اصل PRICE کاربرد دارد که در قسمت اهداف درمانی فیزیوتراپی نیز مطرح گردید.
بهترین روش برای غیرتهاجمی عمل کردن در فاز حاد آسیب,به کاربردن قانون PRICE است که معرف Protection,Rest,Icing,Compresson,Elevation می باشد.برای محافظت می توان از یک وسیله کمکی استفاده کرد.منظور از استراحت محدود کردن فعالیت بیمار در ارتباط با ناحیه آسیب دیده می باشد که به خصوص در 48 تا 72 ساعت اول ضروری است.
 

استفاده از سردکننده ها یی چون کیسه یخ در مرحله حاد(Acute)نقش بسیار مهمی در کاهش خونریزی و درنتیجه کاهش التهاب(Inflammation)دارد و همچنین دارای اثرات ضد درد و اسپاسم است.به همین ترتیب Compression (فشار کنترل شده ازطریق بانداژ) و Elevation(بالا نگه داشتن اندام آسیب دیده) با کاهش تورم و ادم نقش موثری درجهت تسریع روند التهاب و درنتیجه بهبودی فرد ایفا می کند.
نحوه انجام فیزیوتراپی و نوع تمرینات بر اساس ارزیابی های اولیه,زمان آسیب و شرایط بیمار صورت می گیرد.
 
مطالب بیشتروراهکارهای جدیدبه زودی.....
 
کشیدگی یاپیچ خوردگی مفصل|تفاوت کشیدگی وپیچ خوردگی|علل پیچ خوردگی یاکشیدگی مفاصل|درمان پیچ خوردگی وکشیدگی مفاصل|وب سایت حکیم ماجدی|حکیم ماجدی|
 

هشدار

کلیه مطالب علمی و تجربی این سایت جنبه اطلاع رسانی داشته ومسئولیت درمانی متوجه خودمخاطبین عزیزبوده و لازم است با انجام تحقیقات کافی و زیر نظر کارشناسان مربوطه نسبت به اقدامات درمانی تصمصیم گیری شود

اپلیکیشن گل آراطب

فروشگاه اینترنتی

شبکه های اجتماعی

 

ورود به کانال ما در تلگرام

ورود به صفحه ما در اینستاگرام