پنومونی مایکوپلاسمایی

 

 

 

پنومونی مایکوپلاسمایی

 

 

مایکوپلاسما باکتری گرم منفی است که دیواره بسیار نازکی دارد. در انسان گونه مایکوپلاسما پنومونیه باعث سینه پهلو و یا  ذات الریه آتیپیک اولیه می‌شود.

  در ابتدا مایکوپلاسما به سلولهای محافظ غشای مجرای هوایی نفوذ می‌کند. مایکوپلاسما با کشتن این سلولها شروع به ایجاد یک واکنش التهابی در سراسر ناحیه و در برخی از موارد نیز بدرون جریان خون نفوذ می‌کند

این بیماری بیشتر به صورت یک عفونت قسمتهای پایین دستگاه تنفس تظاهر می کند ولی گاهی هم به صورت فارنژیتی که پیشرفت کرده و به برونشیت یا ذات الریه انجامیده ، تظاهر می کند .

●   علائم :

نشانه های بیماری تدریجی با سردرد ، بی قراری ، سرفه ( اغلب با حمله های ناگهانی ) ، گلودرد و گاهی ناراحتی سینه ، که ممکن است بیشتر مربوط به پرده های جنب باشد ، برو زمی کند .  خلط که در مراحل اولیه کم است ممکن است بعداً زیاد شود.

نقاط ملتهب ریه که در رادیوگرافی سینه دیده می شود بسیار بیشتر از آنچه که علائم بالینی نشان می دهد می باشد .

یک هفته پس از آغاز بیماری در حدود یک سوم از بیماران دچار افزایش شمار گلبولهای سفید خون می شوند . دوره بیماری بین چند روز تا یک ماه و گاهی هم بیشتر ادامه خواهد داشت .

پنومونی مایکوپلاسمایی را بایستی از سایر پنومونیهای ناشی از عوامل غفونی مثل باکتریها ، آدنوویروسها ، آنفلوانزا ، ویروس سن سی شیال تنفسی ، پاراآنفلوانزا ، سرخک ، پستیاکوز ، تب کیو ، گروهی از قارچهای بیماریزا و سل تشخیص داد .

پنوموني مايکوپلاسما، عموماً بيماري خفيفي است . عفونت ممکن است به صورت بدون علائم تا پنوموني شديد، گرفتار شدن سيستم عصبي و کم خوني ( مانند کم خوني هموليتيکي ) و ضايعات پوستي ظاهر شود . در موارد تجربي و باليني، التهاب پرده صماخ گوش هم مشاهده شده است .

دوره کمون اين پنوموني حدود يک تا سه هفته است . سپس بيماري به آهستگي به صورت سستي ، تب، سردرد، گلودرد و سرفه شروع مي شود . در ابتدا سرفه بدون خلط و ترشح است ولي گاهي به صورت حمله اي بروز مي کند .

بعدها خلط ممکن است داراي رگه هاي خون باشد و درد قفسه سينه بروز کند . در مراحل ابتدايي، بيمار کمي بد حال و ناخوش به نظر مي رسد و علائم فيزيکي تراکم ريوي در مقايسه با تراکم هاي مشاهده در راديوگرافي، بسيار ناچيز است . بعدا وقتي انفيلتراسيون در اوج خود است ، بيماري ممکن است شديد باشد .

پس از يک الي 4 هفته که ترشحات ريه حل و جذب شد ، علائم بيماري هم به تدريج رفع مي شود . با اين که دوره ي بيماري متفاوت است، اما ميزان مرگ کم بوده و اغلب با نارسايي قلبي ارتباط دارد .

عوارض بعد از بيماري معمولا وجود ندارد اما کم خوني هموليتيکي گاهي مشاهده مي شود . ضايعات آسيب شناسي به صورت پنوموني بينابيني ، پري پرونشيال و برونشيوليت نکروزه ظاهر مي شوند .

بيماري هاي ديگري که با مايکوپلاسما پنومونيه در ارتباط هستند، شامل اريتماي مولتي فرم ، گرفتار شدن سيستم عصبي مرکزي به صورت مننژيت، مننژوانسفاليت، مونو و پلي نوريت و همچنين ميوکارديت ، پري کارديت، آرتريت و پانکراتيت مي باشند .

علل عمده پنوموني باکتريال کسب شده از اجتماع ، علاوه بر مايکوپلاسما پنومونيه ، شامل استرپتوکوک پنومونيه ، لژيونلا پنوموفيلا ، کلاميديا پنومونيه و هموفيلوس آنفلوانزا هستند . ساير باکتري ها علل غيرمعمول پنوموني هستند و در شرايط خاصي رخ مي دهند :

پنوموني کلبسيلا پنومونيه در مردان الکلي مسن و پنوموني استافيلوکوک اورئوس تمايل دارد پس از عفونت هاي ويروس استافيلوکوک اورئوس تمايل دارد پس از عفونت هاي ويروس انفلوانزا بروز کند .

●   عامل عفونت :

مایکوپلاسما پنومونید

●   تشخيص آزمايشگاهي :

تشخيص پنوموني مايکوپلاسما پنومونيه بيشتر بر اساس شناسايي علائم باليني انجام مي گيرد و بررسي هاي آزمايشگاهي داراي ارزش ثانوي مي باشند . تعداد گلبول هاي سفيد خون ممکن است مختصري افزايش يابد . رنگ آميزي گرم از خلط با ارزش نبوده ، زيرا ساير باکتري هاي بيماري زا ( مانند استرپتوکوک پنومونيه ) را نشان مي دهد . مايکوپلاسماها را مي توان با کشت از ترشحات حلق و خلط بدست آورد، اما کشت آن بسيار اختصاصي بوده و براي شناسايي عفونت با مايکوپلاسما پنومونيه بکار نمي رود . در 50 درصد از بيماران درمان نشده ، هم آگلوتينين سرد در برابر گلبول هاي قرمز گروه Oانسان به وجود مي آيد.

اين ماده به تدريج افزايش يافته و در سومين يا چهرمين هفته ي بيماري به حداکثر مي رسد. تيتر  1/64  يا بيشتر اين ماده ، تشخيص عفونت مايکوپلاسمايي را تأييد مي کند . افزايش ميزان آنتي بادي اختصاصي در برابر مايکوپلاسما پنومونيه را به وسيله آزمايش هاي ثبوت کمپلمان (CF) مي توان اثبات کرد . سرم هاي مرحله حاد و دوره نقاهت براي اثبات 4 برابر افزايش در آنتي بادي CFضروري است .

EIA، براي مشاهده آنتي بادي در برابر مايکوپلاسما پنومونيه مصرف محدودي دارد . کيت هايي براي مشاهده RNA ريبوزومي مايکوپلاسما پنومونيه با استفاده از RNA برچسب دار شده همچنين مورد مصرف محدودي دارد .

●   وقوع :

وقوع این بیماری همه جایی است وبه صورت تک گیر ، بومی و گاهی همه گیر به خصوص در اجتماعات نظامی بروز می کند . همه گیری بیماری بیشتر در اواخر تابستان و پائیز است .

جنس و نژاد در ابتلا به این بیماری بی تأثیر است .

●   مخزن :

انسان مخزن این عامل عفونی است .

●   روش انتقال :

مايکوپلاسما پنومونيه از قطرات آلوده مجراي تنفسي از فردي به فرد ديگر انتقال مي يابد .

عفونت با اتصال باکتري بيماري زا به گيرنده هايي در سطح سلول هاي پوششي مجراي تنفسي آغاز مي گردد.

اتصال توسط يک پروتئين اتصالي اختصاصي روي ساختار انتهايي تمايز يافته ارگانيسم است، صورت مي گيرد . در هنگام عفونت ، ارگانيسم به صورت خارج سلولي باقي مي ماند .

انتقال از طریق تنفس قطرات معلق بزاق آلوده در هوا صورت می گیرد . تماس مستقیم با بیماران یا وسائل آلوده به ترشحات بینی و حلقی نیز منجر به انتقال بیماری می شود .

●   دوره بیماری

بین ۶ تا ۳۲ روز است .

●  واگیری :

احتمالاً کمتر از ۲۰ روز است . درمان بیماری ، مجاری تنفسی را عاری از عامل عفونی نکرده وممکن است میکوپلاسما تا ۱۳ هفته در بدن باقی بماند .

ممکن است ابتلای مجدد به این نوع ذات الریه نیز دیده شود ، مصونیت مربوط به حضور پادتنهای خونی که تا یکسال دوام خواهند داشت ، می باشد .

●  گندزدایی :

گندزدایی بینی و گلو و شستشوی نهایی صورت می گیرد .

* قرنطینه ومصون سازی تماسها : ندارد .

●   درمان اختصاصی :

شامل مصرف آنتی بیوتیک خاص با تجویز پزشک می باشد .

استفاده از تتراسايکلين يا اريترومايسين موجب بهبودي علائم بيماري مي شود ، اما مايکوپلاسما را از بدن فرد ريشه کن نمي کند .

تدابیرطب سنتی درصفحه 2

هشدار

کلیه مطالب علمی و تجربی این سایت جنبه اطلاع رسانی داشته ومسئولیت درمانی متوجه خودمخاطبین عزیزبوده و لازم است با انجام تحقیقات کافی و زیر نظر کارشناسان مربوطه نسبت به اقدامات درمانی تصمصیم گیری شود

اپلیکیشن گل آراطب

فروشگاه اینترنتی

شبکه های اجتماعی

 

ورود به کانال ما در تلگرام

ورود به صفحه ما در اینستاگرام