آبریزش بینی

 

 

 

 

 

 

علل آبریزش بینی چیست؟

 

 

آبریزش بینی می تواند آبکی و یا غلیظ باشد که توسط بینی و بافت های اطراف و رگ های خونی آن تولید می شود. در این هنگام آب بینی می تواند از بینی خارج شود و یا از پشت گلو پایین برود.

 

 

 

 


 

 

 

آبریزش بینی

 

آبریزش بینی می تواند همراه با التهاب و گرفتگی بینی و یا بدون آن بروز کند.

 

سرماخوردگی، آنفلوآنزا، عوامل ویروسی، پولیپ ها، اجسام و مواد خارجی، تومور و یا سردرد میگرنی می توانند باعث آبریزش بینی شوند.

 

علل آبریزش بینی عبارتند از:

1- سینوزیت حاد

2- روشنایی و نور

3- سینوزیت مزمن

4- سندرم چرگ اشتراوس

5- سردرد خوشه ای

6- هوای سرد

7- سرماخوردگی

8- استفاده زیاد از اسپری بینی ضد احتقان

9- انحراف تیغه بینی

10- اعتیاد به مواد مخدر

11- خشکی هوا

12- آلرژی به مایت های موجود در گردوغبار

13- آلرژی غذایی

14- تب یونجه (یک نوع آلرژی فصلی)

15- تغییرات هورمونی بدن

16- آنفلوآنزا

17- حساسیت به لاتکس (مثل پلاستیک دستکش)

18- گیر کردن جسمی در بینی

19- داروها

20- آلرژی به شیر

21- آلرژی به قارچ ها و کپک ها

22- پولیپ بینی

23- رینیت غیر آلرژیک ( آبریزش طولانی مدت بینی بدون دلیل واضح)

24- آسم شغلی

25- سایر بیماری های عفونی و مسری

26- آلرژی به بادام زمینی

27- بوی عطرها و خوشبوکننده ها

28- آلرژی به حیوانات خانگی

29- بارداری

30- حساسیت به سویا

31- غذاهای پر ادویه

32- نشت مایع نخاعی

33- سیگار و دخانیات

34- آلرژی به گندم و مواد غذایی حاوی آن مثل نان

برای نوزادان و کودکان کم سن می توانید از پمپ لاستیکی نرم برای تخلیه ترشحات بینی استفاده کنید. این وسیله در داروخانه ها موجود است

 

چه موقع نزد پزشک برویم؟

 

آبریزش بینی ممکن است آزاردهنده باشد و باعث ناراحتی فرد شود، ولی اغلب خودبخود برطرف می گردد.

 

آبریزش بینی می تواند علامت یک بیماری جدی در فرد باشد، به خصوص نوزادان.

 

در شرایط زیر نزد پزشک بروید:

- آبریزش بینی بیش از 10 روز ادامه داشت.

 

تب بالا داشتید، خصوصاً اگر بیش از 3 روز ادامه داشت.

 

- ترشحات بینی، سبزرنگ و با درد سینوس ها و یا تب همراه بود. این ها می تواند علامت عفونت باکتریایی باشد.

 

- اگر بیماری آسم و یا آمفیزم دارید و یا داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی را دریافت می کنید.

 

- ترشحات بینی خونی بود و یا بعد از آسیب سر (مثل ضربه به سر) دچار ترشحات شفاف و مداوم بینی بودید. 

 

کودک خود را در شرایط زیر نزد پزشک ببرید:

- کودک شما کمتر از 2 ماه سن دارد و همراه با آبریزش بینی، تب هم دارد.

 

- آبریزش یا گرفتگی بینی در کودک شما، باعث سخت شیر خوردن و یا سخت نفس کشیدن در او می شود.

 

آبریزش بینی

 

درمان های خانگی

می توانید با استفاده از راهکارهای زیر آبریزش بینی خود را کم کنید، تا به پزشک مراجعه کنید:

 

- به آرامی با فین کردن بینی خود را خالی کنید و با دستمال، آب بینی خود را بگیرید.

 

- اگر آب بینی شما پشت سر هم، آبکی و خصوصا همراه با عطسه، خارش و اشک ریزش چشم باشد، می تواند نشان دهنده آلرژی در شما باشد و می توانید از قرص آنتی هیستامین و سایر داروهای ضد حساسیت مثل لوراتادین، برای توقف آن استفاده کنید.

 

- برای نوزادان و کودکان کم سن می توانید از پمپ لاستیکی نرم برای تخلیه ترشحات بینی استفاده کنید. این وسیله در داروخانه ها موجود است.

 

اگر ترشحات بینی در پشت گلوی شما جمع شده است (خلط گلو)، از روش های زیر استفاده کنید:

- از مواد محرک مثل دود سیگار و گرم و سرد شدن ناگهانی هوا دوری کنید.

 

- آب و مایعات زیادی بنوشید.

 

- از دستگاه بخور در منزل استفاده کنید.

 

- از اسپری شستشودهنده بینی استفاده کنید و یا با محلول نرمال سالین، داخل بینی خود را بشویید.

 

 

چگونه آبریزش بینی را قطع کنیم ؟ زکام در طب سنتی

– به منظور درمان زکام در طب سنتی چند قطره اسانس نعناع را در یک فنجان آب داغ بریزید و با بخار آن بخور کنید. این کار باعث می‌شود که التهاب‌ های مجرای بینی و برونشیت از بین برود.

 

– جهت درمان زکام با طب سنتی از روغن سرو کوهی استفاده کنید. روغن سرو کوهی یا اُرس متابولیسم بدن را تحریک و سیستم ایمنی بدن را تقویت می‌کند و همین امر باعث می‌شود که بتوانیم سریع‌تر با ویروس‌ها مقابله کنیم.

 

 جذب همکار

– چوب میخک یک بخور فوق‌ العاده برای درمان زکام با طب سنتی محسوب می‌ شود. میخک بسیار معطر است و همین خاصیت آن باعث می‌ شود مجاری تنفسی باز شوند و شما می‌توانید به راحتی نفس بکشید.

 

– به منظور کمک به درمان آبریزش بینی با طب سنتی مصرف مواد غذایی تند و تیز را قطع کنید یا به حداقل برسانید. توصیه می شود موادی مانند پیاز را که در اغلب غذاها به کار می روند به صورت پخته مصرف کنید. هنگام سرخ کردن پیاز نیز بهتر است در معرض بوی آن قرار نگیرید و از تهویه هوای مناسب استفاده کنید تا به درمان آبریزش بینی با طب سنتی کمک شود.

 

– بعد از بیرون آمدن از حمام، چه در تابستان و چه زمستان حتما سر خود را بپوشانید تا استفاده از روشهای درمان آبریزش بینی در طب سنتی موفقیت آمیز باشد.

 

– برای تقویت مغز و توفقیق در درمان آبریزش بینی در طب سنتی از خوراکی هایی مثل سیب، گلابی، برخی از انواع آجیل (بدون نمک و بوداده نشده) مثل بادام شیرین درختی، پسته، فندق و بعضی ادویه ها و سبزی ها مثل جعفری استفاده کنید.

 

– یک داروی گیاهی برای آبریزش بینی در کودکان و بزرگسالان تخم گشنیز است. تخم گشنیز را می توانید به صورت دم کرده و بخور استنشاق کنید یا اینکه پودر آن را به میزان برابر با تخم گشنیز و نبات سفید بکوبید و بعد از هر وعده غذایی نصف قاشق مرباخوری از آن میل کنید.

 

– دیگر داروی گیاهی برای آبریزش بینی در کودکان و بزرگسالان روغن بنفشه است. ناحیه سینوس ها و مخاط بینی را با روغن بنفشه چرب کنید. این کار به تقویت ناحیه سر کمک می کند.

 

 

– گاهی در اثر برخورد هوای سرد بر سر زکام عارض می شود که میکروبی نیست، بلکه یک عکس العمل طبیعی است. در این صورت به منظور درمان خانگی آبریزش بینی باید با یک حوله گرم یا کیسه آب گرم که زیاد داغ نباشد یا با خاکستر نیم گرم که در پارچه ریخته اند سر بیمار را گرم کنند.

 

اگر در اثر برخورد حرارت خارجی به سر مانند آفتاب شدید یا گرمای کوره ها زکام عارض شد این نیز یک عکس العمل طبیعی و غیر میکروبی است. باید ضمن خوردن غذاهای سرد مزاج مانند آب کاسنی و آب هندوانه، سر را با ریختن مایعات خنک قدری سرد نمایند و یا مقداری گشنیز را کوبیده و بر سر و پیشانی او گذارند.

 

– زکام های ساده نیز بر اثر ازدیاد رطوبت مزاج ایجاد می شود که در این مورد باید برای درمان خانگی آبریزش بینی معجون های گرم مزاج یا مقداری گل قند مصرف شود.

 

– زیاد عرق کردن برای بهبود بیماری سرماخوردگی بسیار مفید است و کمک میکند سموم به راحتی از بدن خارج شود و بدن توانایی بیشتری برای مواجهه با بیماری داشته باشد. لذا به منظور درمان سنتی آبریزش بینی علاوه بر گرم کردن بدن، سر و پاها را پوشانده و برای گرم کردن تنفس، از ماسک استفاده کنید. برای گرم کردن سر و از بین بردن سردرد می توانید از کیسه ی آبگرم استفاده کنید.

 

 

– استفاده از انواع بخور گرم هم در هر مرحله از بیماری که باشید برای درمان سنتی آبریزش بینی بسیار مفید است. مقداری آویشن یا پونه یا بابونه یا نمک معمولی را جوشانده و یا از بخور اکالیپتوس استفاده کنید. بو کردن اکالیپتوس، عضلات تنفسی را شل‌تر کرده و تنفس راحت‌ تر می‌ شود.

 

بهترین دارو برای آبریزش بینی کودکان و بزرگسالان اسفند است. یک مشت اسفند را در مقداری آب بریزید و روی اجاق قرار دهید و مدتی بخور کنید.

 

در پایان باید بگوییم اگر زکام شما در فصل خاصی رخ می‌دهد یا اینکه دچار زکام دائمی و در تمام فصول هستید روش‌های فوق به شما کمکی نمی‌کند چرا که ممکن است بیماری شما نامش تب یونجه یا رینیت آلرژیک باشد که درمان مجزایی دارد.

 

مطالب بیشتروراهکارهای جدیدبه زودی......

 

علت آبریزش بینی چیست|چگونه آبریزش بینی رادرمان کنیم|درمان خانگی آبریزش بینی|وب سایت رسمی حکیم ماجدی|ماجدی|

هشدار

کلیه مطالب علمی و تجربی این سایت جنبه اطلاع رسانی داشته ومسئولیت درمانی متوجه خودمخاطبین عزیزبوده و لازم است با انجام تحقیقات کافی و زیر نظر کارشناسان مربوطه نسبت به اقدامات درمانی تصمصیم گیری شود

اپلیکیشن گل آراطب

فروشگاه اینترنتی

شبکه های اجتماعی

 

ورود به کانال ما در تلگرام

ورود به صفحه ما در اینستاگرام