پارگی پرده گوش

 

پارگی پرده گوش

 

 

 بسیاری‌ تصور می‌کنند اگر پرده گوششان آسیب ببیند، کاملا ناشنوا خواهند شد در حالی که این پرده فقط 30 درصد در شنوایی ما تاثیر دارد و اهمیت آن در قدرت

شنیدن نیست، چون ناشنوایی در اثر تخریب عصبی اتفاق می‌افتد نه پاره شدن پرده گوش.

 

 

 

پرده گوش چیست؟

پرده گوش قسمتی از ساختار شنوایی ماست که گوش خارجی را از گوش میانی جدا می‌کند. این پرده در اصل بافت شفافی است که امکان حرکت دارد و می‌تواند صدا را تقویت کند و به گوش داخلی برساند تا بتوانیم آن را بشنویم.

پرده گوش مانع عفونت می‌شود

درست است که تاثیر پرده گوش در شنوایی، چندان زیاد نیست، ولی نقش‌های مهم دیگری دارد. وجود پرده گوش برای جلوگیری از ابتلا به عفونت‌های گوش میانی که می‌تواند صدمه‌های مهمی به گوش بزند، اهمیت زیادی دارد؛ یعنی اگر کسی استخوانچه‌های گوش خود را از دست بدهد، 80 درصد در کاهش شنوایی او تاثیر دارد، ولی اگر عفونت به گوش داخلی و میانی برسد، احتمال این‌که شنوایی صددرصد از بین برود، زیاد است.

باید از پرده گوش محافظت کرد

به دلیل نقش مهمی که پرده گوش در پیشگیری از ابتلای این عضو به عفونت دارد، باید حتما از آن محافظت کرد لذا اگر پرده گوش دچار آسیب شود، باید حتما آن را ترمیم کنیم.

البته ترمیم پرده گوش با دوختن آن انجام نمی‌شود بلکه متخصص گوش و حلق و بینی داربست مطمئنی زیرش می‌زند و اجازه می‌دهد این پرده روی آن ترمیم شود.

عوامل بیرونی‌ای که پرده گوش را از بین می‌برند

مهم‌ترین عاملی که باعث پاره شدن پرده گوش می‌شود، ضربه‌های ناشی از تصادف یا برخورد با گوش است. این برخورد با پرده گوش می‌تواند مستقیم مثلا با فرو بردن جسم خارجی‌ای مثل سنجاق‌سر، خودکار یا حتی گوش‌پاک‌کن به داخل گوش و یک حرکت ناگهانی باشد.

اما گاهی این آسیب ناشی از کار و آسیب بیرونی است که در جوشکار‌ها، غواص‌ها، چترباز‌ها و... اتفاق می‌افتد؛ چون هنگام انجام چنین کارهایی، فشاری از بیرون وارد گوش می‌شود که پرده آن را دچار آسیب می‌کند. حتی در نزاع‌های

خیابانی، خوردن سیلی یا مشت به گوش و تصادف با اتومبیل، هر نوع ضربه به سر، سقوط از ارتفاع و حضور در مکانی که در آنجا انفجاری صورت گیرد مثلا در جنگ‌ها، می‌تواند باعث از بین رفتن پرده گوش شود.

حتی  انفجارهای چهارشنبه‌سوری هم می‌تواند علاوه بر خطرهای دیگری که دارد، باعث پاره شدن پرده گوش شود.

در عین حال باید توجه داشت اگر شستشوی گوش هم به وسیله فرد ناواردی انجام شود یا آب با فشار داخل گوش شود، می‌تواند باعث از دست رفتن این عضو شود.

عوامل درونی آسیب‌زننده به پرده گوش

مهم‌ترین عاملی که درون گوش میانی می‌تواند باعث آسیب پرده گوش شود، عفونت‌هاست و در کسی که از کودکی در معرض عفونت‌های گوش است، این اتفاق شایع است.

عفونت‌های گوش دو علت دارد؛ یا ناشی از التهاب مخاطی گوش میانی است یا اختلال‌هایی که در شیپوراستاش ممکن است، وجود داشته باشد.

شیپوراستاش مجرایی است که حلق را به گوش وصل می‌کند و باعث تنظیم فشار داخل گوش می‌شود، حالا اگر شیپوراستاش بسته شود، به اختلال شنوایی، افزایش فشار و درنهایت پارگی پرده گوش منجر خواهد شد؛ یعنی اول التهاب ایجاد

می‌شود، بعد عفونت بروز می‌کند و عفونت هم التهاب و آسیب پرده گوش را به‌دنبال دارد.

تا زمانی که عفونت وجود داشته باشد، متاسفانه ترمیم پرده گوش امکان‌پذیر نیست به همین دلیل قبل از جراحی، باید التهاب و عفونت گوش حتما برطرف شود. پاره شدن پرده گوش در کودکان نیز بیشتر ناشی از عفونت‌ها و در سنین بالاتر به

دنبال تروما و ضربه‌ها ایجاد‌می‌شود.

پارگی پرده گوش نشانه هم دارد؟

نشانه پارگی پرده گوش که بیمار متوجه آن می‌شود، می‌تواند افت شنوایی، حس صدایی مثل حرکت باد در گوش، درد، خونریزی و ترشح از گوش باشد و اگر در اثر ضربه این اتفاق افتاده باشد، بیمار دچار سرگیجه هم خواهد شد.

این متخصص گوش و حلق و بینی می‌افزاید: بیشتر افرادی که دچار این مشکل می‌شوند، ناگهان احساس می‌کنند گوششان کیپ‌شده و نمی‌توانند صداها را بشنوند.

پارگی پرده گوش درمان دارد

اگر مشکل واقعا آسیب پرده گوش باشد، متخصص، ابتدا اندازه سوراخی که ایجاد شده بررسی می‌کند؛ زیرا در درمان بسیار تعیین‌کننده است. اگر سوراخ پرده گوش کوچک باشد، معمولا خودبه‌خود ترمیم شود؛ البته به شرط این‌که عفونت

وجود نداشته باشد.

اگر اندازه سوراخ پرده گوش بیشتر از یک چهارم سطح پرده باشد، معمولا به درمان جراحی نیاز است، اما پرده گوش ترمیم شده همیشه نازک‌تر از پرده گوش اولیه است.

علت این اتفاق، این است که پرده گوش سه لایه دارد، ولی پس از این‌که آسیب می‌بیند، فقط دو لایه آن ترمیم می‌شود و به همین دلیل صدمه‌پذیرتر هم است. پس کسانی که دچار از بین رفتن پرده گوش شده‌‌اند، باید بیشتر مراقب باشند.

 

 پاره شدن پرده گوش در طب اسلامی و سنتی

پارگی پرده گوش عبارت است از پاره شدن نازک گوش که قسمت های داخلی تر گوش را از گوش خارجی جدا می کند. در این مقاله به بررسی این مورد علایم و علل و درمان پارگی پرده گوش می پردازیم:

علایم پارگی پرده گوش:

دردناگهانی در گوش

ناشنوایی نسبی

خونریزی یا ترشح از گوش. ترشح گوش ممکن است در عرض ۲۴ الی ۴۸ ساعت پس از پارگی ، شبیه چرک شود.

وزوز گوش

سرگیجه

 

علل پارگی پرده گوش

به دنبال وارد کردن یک شی مثل گوش پاک کن یا گیره کاغذ برای تمیز کردن یا رفع خارش گوش

وارد آمدن فشار ناگهانی به پرده گوش به سمت داخل مثلا در سیلی ، حادثه به هنگام شیرجه و شنا یا وقوع انفجار در نزدیکی فرد

وارد آمدن فشار ناگهانی به پرده گوش به سمت خارج مثلا در عفونت شدید گوش میانی ، صدمه به سر

 

پیشگیری از پاره شدن پرده گوش

هیچ شی را درون مجرای گوش فرو نکنید

از صدماتی که ممکن است باعث پاره شدن گوش شوند اجتناب کنید.

در صورت بروز عفونت گوش میانی ، سریعا برای درمان مراجعه کنید.

 

اگر پرده گوش پاره شده عفونی نشود،معمولا خود به خود در عرض دو ماه ترمیم می شود.

 

روش تشخیص پاره شدن پرده گوش

تشخیص با معاینه گوش با اتوسکوپ تایید می شود . همچنین ممکن است مایع داخل گوشت کشت داده شود.

 

توصیه ی طب اسلامی برای بهبود  پار گی پرده گوش

استفاده از روغن سداب و مخلوط پنیر محلی خیلی کهنه با شیر زنی که پسر دارد. (پنیر حداقل یکسال از آن گذشته باشد و نرم و آسیاب کنند)

 

سایر تدابیرسنتی :

زردچوبه طبیعی را با عسل وحشی مخلوط کرده شبی یک قطره از آن را داخل گوش بریزید. عسل وحشی یعنی عسلی که داخل کندویی که زنبور عسل خودش در کوه داخل درخت بدون دخالت دست بشر آن راساخته باشد.اگر به خالص بودن

زردچوبه های داخل مغازه ها نیز اطمینان نداشتید بهترین راه این است که زردچوبه را بگیرید و خودتان آن را آسیاب کرده و زردچوبه طبیعی تهیه کنید.

 

 

برای درمان پارگی پرده گوش به دستور العمل زیر عمل کنید:

مقداری زردچوبه را در عسل وحشی خیسانده سپس روزی سه قطره به گوش بچکانید . حتما عسل وحشی باشد.

 

 

 

 

مطالب بیشتروراهکارهای جدیدبه زودی......

 

برای تهیه محصولات گیاهی وطبیعی  به فروشگاه اینترنتی گل آراطبhttp://golarateb.com مراجعه کنید.

 

اپلیکیشن تخصصی محصولات گیاهی وطبیعی گل آراطب http://golarateb.com/uploads/APK/golarateb2.4.2.apk قابل نصب روگوشی های اندروید.

 

مطالب بیشتروراهکارهای جدیدبه زودی.......

 

پارگی پرده گوش|علل پارگی پرده گوش|پرده گوش مانع عفونت میشود|عوامل درونی آسییب زننده به پرده گوش|پارگی پرده گوش|پارگی پرده گوش درطب اسلامی وسنتی|علائم پارگی پرده گوش|پیشگیری ازپارگی پرده گوش|روش تشخیص پارگی پرده گوش|توصیه طب اسلامی برای بهبودپارگی پرده گوش|وب سایت رسمی حکیم ماجدی|حکیم ماجدی|

هشدار

کلیه مطالب علمی و تجربی این سایت جنبه اطلاع رسانی داشته ومسئولیت درمانی متوجه خودمخاطبین عزیزبوده و لازم است با انجام تحقیقات کافی و زیر نظر کارشناسان مربوطه نسبت به اقدامات درمانی تصمصیم گیری شود

اپلیکیشن گل آراطب

فروشگاه اینترنتی

شبکه های اجتماعی

 

ورود به کانال ما در تلگرام

ورود به صفحه ما در اینستاگرام