قوزقرنیه

 

قوز قرنیه یا کراتوکونوس یک بیماری تحلیل رونده قرنیه چشم است.
قوز قرنيه يك پديده غير التهابي است كه معمولا قرنيه هر دو چشم را گرفتار مي كند. دراین بیماری قرنیه نازک شده و شکل آن تغییر می کند. قرنیه به طور طبیعی شکلی گرد یا کروی دارد، ولی در کراتوکونوس (قوز قرنیه چشم) قرنیه برآمده و مخروطی شکل می شود. (به منظور بررسی و درمان گیاهی قوز قرنیه با ما همراه باشید.)

درمان گیاهی قوز قرنیه

 

تغییر شکل قرنیه به شکل مخروطی، بر روی انکسار نور هنگام ورود به چشم تأثیر گذاشته و سبب کاهش وضوح بینایی می شود. نازك شدن و تغيير حالت قرنيه از كروي به مخروطي منجر به ايجاد نزديك بيني یا آستيگماتيسم نامنظم و در نتيجه كاهش ديد مي شود.

 

خوشبختانه این بيماري كوركننده نيست ولي شايع ترين علت پيوند قرنيه در جهان مي‌باشد.

 

علل قوز قرنیه چیست ؟

 
این بیماری ممکن است ژنتیکی باشد، زیرا بیماران متعددی در یک خانواده دیده می شوند.
 
ماليدن محكم چشم گرچه علت قوز قرنيه نمی باشد ولی در روند ايجاد آن تاثير دارد.
 
برخی بیماری‌ها نظیر سندرم داون نیز می تواند احتمال ابتلا به قوز قرنیه زا افزایش دهد.
 
آسیب های ناشی از استفاده طولانی مدت از لنز سخت قوز قرنیه تماسی، ممکن است باعث ایجاد این بیماری شود.
 

علائم قوز قرنیه چیست؟

 

در مراحل نهفته بیماری قوز قرنیه بیماران هیچ علامت بالینی ظاهری ندارند جز اینکه تغییرات مکرری در شماره عینک آنها پدید می آید و به تدریج که شکل قرنیه نامنظم تر می شود، نزدیک بینی و آستیگماتیسم نامنظم ایجاد می شود. در نتیجه ممکن است موجب عدم وضوح و تاری دید شود.
 
بیمار همچنین ممکن است دچار هاله بینی و حساسیت به نور باشد.
 

درمان قوز قرنیه

 
استفاده از عینک یا لنزهای تماسی نرم در مراحل اولیه بیماری قوز قرنیه که نزدیک بینی و یا آستیگماتیسم منظم وجود دارند به بیمار کمک می کند. اما با پیشرفت بیماری و بروز آستیگمات نامنظم، دیگر این دو روش دید مناسبی را برای بیمار فراهم نمی آورند.
 
استفاده از لنز سخت برای قوز قرنیه دارای قابلیت نفوذ گاز به شکل تماسی در این مرحله ضروری است. وجود این لنزها روی قرنیه باعث می شود سطح نامنظم قرنیه بیمار توسط یک سطح صاف و منظم پوشانده شده و شکست نور به درستی انجام گیرد.
 
بیمارانی که قادر به تحمل لنز سخت قوز قرنیه نمی باشند می توانند از لنزهای هیبریدی و ترکیبی از لنزهای سخت و نرم استفاده کنند.
 
قرار گیری مناسب لنز بر روی قرنیه مبتلا به کراتوکونوس (قوز قرنیه چشم) کاری ظریف و زمان گیر است. به همین دلیل مراجعات مکرر برای تنظیم لنز و اصلاح نسخه غیر قابل اجتناب است. این فرایند با نازکتر شدن و تغییر شکل بیشتر قرنیه نیاز به تکرار داشته و نسخه بیمار باید مجدداً تغییر داده شود.
 
به عنوان یک درمان جدید قوز قرنیه در حال حاضر بیمارانی که قادر به تحمل لنزهای سخت نیستند از روش های جدیدتری در درمان قطعی قوز قرنیه مانند قرار دادن رینگ های داخل قرنیه و میورینگ استفاده می شود.
 
درمان قطعی قوز قرنیه با استفاده از رینگ های داخل قرنیه و میورینگ، در زمانی که بیمار قادر به تحمل لنزهای تماسی نیست صورت می گیرد. استفاده از این حلقه ها نه تنها دید بدون عینک و با عینک بیمار را بهتر می کند، بلکه باعث تحمل بهتر لنز و جلوگیری از پیشرفت بیماری می شود.
 
انجام هیچکدام از اعمال جراحی اصلاح عیوب انکساری نظیر عمل قوز قرنیه و عمل لیزیک و درمان قوز قرنیه با لیزر در بیماران مبتلا به کراتوکونوس (قوز قرنیه) به دلیل نازکی پیشرونده قرنیه امکان پذیر نیست.
 
يك درمان جدید قوز قرنیه كه در چند سال اخير مطرح شده است پيوند متقاطع بين رشته هاي كلاژن قرنيه با استفاده از اشعه ماورابنفش و داروي ريبوفلاوين است. در این روش از ویتامین B2 (ریبوفلاوین) و اشعه ماورا بنفش به مدت 5 تا 30 دقیقه (بسته به دستگاه تامین اشعه) برای سفت کردن قرنیه استفاده می شود.
 
جدید ترین روش درمان قطعی قوز قرنیه و نزدیک بینی کرافلکس است. در این روش نیازی به برش یا برداشت بافت از قرنیه نیست و با استفاده از یک پالس میکروویو با انرژی کم که کمتر از یک ثانیه طول می کشد، قرنیه تغییر شکل داده می شود.
 
زمانی که هیچ یک از این موارد جوابگو نباشد باید عمل قوز قرنیه یا درمان قوز قرنیه با لیزر یا پیوند قرنیه و تعویض قرنیه انجام داد.

درمان گیاهی قوز قرنیه

 
برای درمان قوز قرنیه با طب سنتی شبها یک تا دو عدد هلیله سیاه را پودر کرده و با عسل یا ماست مخلوط کنید و به مدت 120 روز به طور منظم مصرف کنید.
شستشوی چشم با عرق رازیانه به مدت ۴۰ شب در درمان قوز قرنیه با طب سنتی توصیه می شود. (این کار را حتماً و حتماً پس از مشورت با پزشک متخصص و با تجربه طب سنتی انجام دهید.)
دمنوش یا عرق آویشن میل کنید.
به منظور درمان گیاهی قوز قرنیه گل بومادران سه قسمت و آویشن یک قسمت، مخلوط کرده و مانند نمک به همراه غذا بخورید.
جهت درمان گیاهی قوز قرنیه ملاج سر را با روغن سیاه دانه یا کنجد مالش دهید.
انجام بادکش پشت گوش ۷ الی۱۴ مرحله زیر نظر پزشک متخصص و با تجربه طب سنتی آخرین روش پیشنهادی درمان قوز قرنیه با طب سنتی است.
 
 
 درمان گیاهی قوز قرنیه | درمان قطعی قوز قرنیه|keratoconus

هشدار

کلیه مطالب علمی و تجربی این سایت جنبه اطلاع رسانی داشته ومسئولیت درمانی متوجه خودمخاطبین عزیزبوده و لازم است با انجام تحقیقات کافی و زیر نظر کارشناسان مربوطه نسبت به اقدامات درمانی تصمصیم گیری شود

اپلیکیشن گل آراطب

فروشگاه اینترنتی

شبکه های اجتماعی

 

ورود به کانال ما در تلگرام

ورود به صفحه ما در اینستاگرام