بلفاریت

 

 

 

 

 

 

   بلفاریت چشم 

نشانه و درمان بلفاریت یا التهاب پلکها

 

بلفاریت التهاب پلک ها بویژه در لبه آنهاست. این بیماری شایع بوده و ممکن است بر اثر یک عفونت خفیف میکروبی و یا بیماری پوستی منتشر ایجاد شود.بلفاریت به دو شکل رخ می دهد: بلفاریت قدامی و بلفاریت خلفی. در بلفاریت قدامی قسمت جلویی و خارجی پلک که محل اتصال مژه هاست درگیر می شود. دو علت شایع بلفاریت قدامی عفونت های میکروبی و سبوره هستند.

در بلفاریت خلفی که ناشی از مشکلات غدد چربی پلک (غدد meibomian) است قسمت داخلی پلک گرفتار می شود. دو بیماری پوستی که سبب بلفاریت خلفی می شوند عبارتند از: آکنه روزاسه و شوره سر.با دلگرم همراه باشید تا با علائم و راه های مناسب برای درمان التهاب چشم آشنا شوید.

 

 

 

بلفاریت یا ورم ملتحمه چشم

 

بلفاریت التهاب پلک ها و و فولیکول های مژه است. این بیماری شایع و اغلب طولانی مدت است ولی خوشبختانه نمی تواند به طور دائمی به بینایی آسیب بزند.بلفاریت امکان دارد التهاب در خود پلک ها، مژه ها، غدد چربی میبومین (غددی که ترشحات آن ها، حرکت پلک را آسان می کند) و ملتحمه چشم (روی سفیدی چشم) نیز دیده شود.

بلفاریت می تواند در اثر عفونت های باکتریایی نیز ایجاد شود ولی مسری نیست. افراد مبتلا به بیماری های پوستی مانند روزاسه، سبوره، دارندگان پوست چرب، شوره سر و یا مبتلایان به خشکی چشم بیشتر مستعد ابتلا به بلفاریت هستند.

 

--------------------------------------------------------------------------------------------انواع بلفاریت

بلفاریت به دو شکل رخ می دهد:بلفاریت قدامی و بلفاریت خلفی.

در بلفاریت قدامی قسمت جلویی و خارجی پلک که محل اتصال مژه هاست درگیر می شود. دو علت شایع بلفاریت قدامی، عفونت های میکروبی و سبوره(پوسته پوسته شدن) هستند.

در بلفاریت خلفی که ناشی از مشکلات غدد چربی پلک است، قسمت داخلی پلک گرفتار می شود. دو بیماری پوستی که سبب بلفاریت خلفی می شوند عبارتند از:آکنه روزاسه و شوره سر.

 

--------------------------------------------------------------------------------------------

 

علائم و نشانه ها بلفاریت

 

صرف نظر از نوع بلفاریت، علائمی که معمولاً در بلفاریت دیده می شوند عبارتند از: خارش، سوزش، اشکریزش، احساس جسم خارجی، پوسته پوسته شدن (روی مژه ها و در گوشه چشم و یا روی پلک)، خشکی، و قرمزی لبه های پلک.

در صورت وجود چنین علائمی مراجعه به چشم پزشک لازم است. در صورتی که بلفاریت درمان نشود، در دراز مدت سبب ضخیم شدن لبه های پلک، متسع شدن مویرگ ها، تریکیازیس (رشد معکوس مژه ها به طرف داخل چشم)، ریزش مژه ها، اکتروپیون (برگشتن پلک به طرف خارج) و انتروپیون (برگشتن پلک ها به طرف داخل) شود. همچنین ممکن است منجر به واکنش ها و عوارضی در سطح ملتحمه و قرنیه گردد.

 

--------------------------------------------------------------------------------------------

 

تشخیص های افتراقی این بیماری کدامند؟


خشکی چشم Dry eye syndrome : بسیاری از بیمارانی که از خشکی چشم رنج می برند اغلب به عنوان بیمارانی تحت درمان قرار می گیرند که مشکل آنها در لایه آبکی چشم است مانند استفاده از قطره اشک مصنوعی در این بیماران و اختلال غدد مبومین معمولا" در مراحل اولیه جز تشخیص های افتراقی قرار نمی گیرند.
بلفاریت قدامی : بلفاریت مزمن می تواند باعث اختلال مزمن غدد مبومین شود که درنهایت باعث خشکی چشم می شود.

 

--------------------------------------------------------------------------------------------

 

درمان این اختلال چیست؟


اساس درمان بلفاریت ( چه قدامی و چه خلفی) تعهد به یک برنامه دراز مدت بهداشت پلک است.

موارد مربوط به بهداشت پلک:

استفاده از یک کمپرس گرم که باعث نرم شدن پلاک های جامد تشکیل شده در لبه پلک می شود.
لبه پلک باید شسته و تمیز شود تا مواد دَلمه شده از لبه پلک و منافذ غدد میبومین شسته شوند. معمولا" برای این کار از آب استفاده می شود اگر چه بعضی از پزشکان ترجیح می دهند که از چند قطره شامپوی بچه نیز استفاده کنند. توجه باید کرد که در این کارفقط لبه پلک تمیز شود و پوست و ملتحمه مجاور پلک آسیب نبیند. تمیز کردن شدید مجاز نیست و حتی ممکن است باعث صدمه به چشم شود.

درمان های داروئی:

استفاده از یک آنتی بیوتیک موضعی در لبه پلک بعد از این که شسته و یا کمپرس گرم شد. معمولا" از تتراسایکلین به مدت 1 تا 2 ماه استفاده می شود.
در درمان داروئی بلفاریت نه تنها از آنتی بیوتیک های موضعی استفاده می شود بلکه در مواردی از کورتون موضعی و آنتی بیوتیک خوارکی نیز استفاده می شود.
اخیرا" مقالاتی مربوط به موثر بودن استفاده از اسیدهای چرب حاوی امگا- 3 به صورت قرص برای درمان بلفاریت و خشکی چشم منتشر شده است.

 

درمان بلفاریت با طب سنتی

جهت درمان گیاهی بلفاریت پلکهای خود را با عسل ماساژ دهید.

دو تا سه قطره روغن بوته چای را با یک قاشق غذا خوری روغن نارگیل یا روغن زیتون خالص مخلوط کنید و یک تکه پنبه را درآن بخیسانید و سپسس چشمان خود را ببندید و آن را روی پلکها بگذارید. اجازه دهید ۵ تا ۱۰ دقیقه بماند. این کار را روزی دو بار انجام دهید تا درمان گیاهی بلفاریت حاصل شود.

جهت درمان خانگی بلفاریت چشمهای خود را قبل از خواب با آب گرم بشویید و یک کمپرس گرم روی چشمها به مدت ۵ دقیقه قرار دهید. سپس یک تکه پنبه را آغشته به روغن کرچک نموده و آن را در حالیکه به رختخواب رفته اید و چشمهای خود را بسته اید تا صبح روی چشمها قرار دهید. صبح یک بار دیگر این کار را تکرار کنید. این مراحل را برای چند روز تکرار کنید تا به هدف درمان خانگی بلفاریت دست یابید.

به منظور کمک به درمان سنتی بلفاریت غذاهای حاوی امگا ۳ مصرف کنید. غذاهایی مثل ماهی تن و سالمون، تخم کتان و آجیل به درمان سنتی بلفاریت کمک می کنند.

جهت درمان گیاهی بلفاریت یک تکه پنبه را به روغن نارگیل یا روغن زیتون آغشته کنید و قبل از خواب به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه روی چشمهای خود قرار دهید. صبح چشمها را بشویید.

 

به منظور درمان گیاهی بلفاریت دو تا سه بار در روز پلکهای خود را با ژل تازه ی برگ آلوئه ورا ماساژ دهید. (گیاه آلوئه ورا را بخرید و خودتان ژل را خارج کنید.(ودی

 

 

 

مطالب بیشتروراهکارهای جدیدبه زودی.......

 

 

بلفاریت چیست|التهاب پلک های چشم|علل بیماری بلفاریت چشمی|علائم ونشانه های بیماری بلفاریت|انواع بلفاریت|درمان بلفاریت باطب کلاسیک|درمان بلفاریت باطب سنتی|وب سایت حکیم ماجدی|حکیم ماجدی|

هشدار

کلیه مطالب علمی و تجربی این سایت جنبه اطلاع رسانی داشته ومسئولیت درمانی متوجه خودمخاطبین عزیزبوده و لازم است با انجام تحقیقات کافی و زیر نظر کارشناسان مربوطه نسبت به اقدامات درمانی تصمصیم گیری شود

اپلیکیشن گل آراطب

فروشگاه اینترنتی

شبکه های اجتماعی

 

ورود به کانال ما در تلگرام

ورود به صفحه ما در اینستاگرام