اکتروپیون

 

 

 

 

اكتروپیون (Ectropion) چیست؟

اكتروپيون

به برگشتن لبه پلك تحتانی به سمت خارج، كه باعث می شود چشم و مخاط آن در معرض هوا و در نتیجه خشكی قرار گیرند، اكتروپیون گفته می شود.

فرد در این حالت دچار آبریزش شده و در صورت پاك كردن اشك، چشم خشك تر می شود. اگر این بیماری درمان نشود، باعث ضخیم شدن مخاط داخلی پلك ها شده و ایجاد التهاب و در نهایت صدمه به چشم می شود.

 

علل اكتروپیون چیست؟

علت آن ضعف عضلاتی است كه باعث نگه داشتن پلك بر روی چشم می شود.

این بیماری معمولا در افراد بالای 60 سال دیده می شود اما ممكن است به صورت مادرزادی، به دلیل محل زخم  باقی مانده از سایر اعمال جراحی، یا به دلیل فلج عصب صورتی(Bell’s palsy) و یا به دنبال سوختگی ها یا سایر بیماری های پوستی نیز دیده شود.

 

علائم اكتروپیون چیست؟

سوزش، احساس سنگ ریزه در چشم، حساسیت پذیری، پلك متورم ملتهب و قرمز و آب ریزش از چشم، از علائم این بیماری است.

 

اكتروپیون چگونه تشخیص داده می شود؟

این بیماری دریك معاینه ی ساده ی چشم پزشكی قابل تشخیص است.

 

درمان اكتروپیون چیست؟

انتخاب بهترین درمان برای اكتروپیون بستگی به علت آن دارد. درمان موقت این حالت استفاده از قطره های اشك مصنوعی یا پمادهای نرم كننده است.

با این وجود درمان قطعی به خصوص در نوعی از آن كه با افزایش سن ایجاد می شود، جراحی پلك و كوتاه كردن و سفت كردن آن است. این عمل معمولا با برشی در قسمت خارجی چشم انجام می شود. برای انجام این عمل جراحی فقط بخیه های ریزی در قسمت خارجی چشم زده می شود و معمولا  بعد از 7 تا 14 روز، این بخیه ها برداشته می شوند.

برای درمان نوعی از اكتروپیون كه به دلیل محل زخم  به جا مانده از سوختگی یا سایر اعمال جراحی ایجاد شده، معمولا از گرافت پوستی استفاده می شود. این گرافت از پلك بالا یا از پشت گوش خود بیمار تهیه می شود. معمولا محل برداشتن گرافت و محل جراحی بعد از 2 هفته به خوبی ترمیم می شوند.

 

مطالب بیشتروراهکارهای جدیدبه زودی.....

 

اکتروپیون چیست|علائم اکتروپیون|اکتروپیون چگونه تشخیص داده میشود|علائم اکتروپیون|درمان الکتروپیون|وب سایت رسمی حکیم ماجدی|حکیم ماجدی|

هشدار

کلیه مطالب علمی و تجربی این سایت جنبه اطلاع رسانی داشته ومسئولیت درمانی متوجه خودمخاطبین عزیزبوده و لازم است با انجام تحقیقات کافی و زیر نظر کارشناسان مربوطه نسبت به اقدامات درمانی تصمصیم گیری شود

اپلیکیشن گل آراطب

فروشگاه اینترنتی

شبکه های اجتماعی

 

ورود به کانال ما در تلگرام

ورود به صفحه ما در اینستاگرام