سرطان مغز

 

تومورمغزی

 

تومور مغزی رشد یک توده غیرطبیعی در مغز است

 تومور مغزی رشد یک توده غیرطبیعی در مغز است که امکان دارد خوش‌خیم یا بدخیم باشد یا به عبارتی نوعی نئوپلاسم داخل‌جمجمه‌ای سخت و تو پُر، و یا یک تومور (رشد غیر طبیعی سلولی)، در داخل مغز و یا کانال مرکزی نخاع است.
 

 تومور مغزی بدخیم و خوش خیم؟

تومورهای مغزی به دو نوع خوش خیم و بدخیم تقسیم می‌شوند.
تومورهای خوش‌خیم مغزی دارای سلول‌های سرطانی نیستند. معمولا تومورهای خوش‌خیم قابل برداشتن هستند و به ندرت دوباره رشد می‌کنند. سلول‌های تومورهای مغزی خوش‌خیم به ندرت بافت‌های اطراف خود را مورد هجوم قرار می‌دهند و به دیگر قسمت‌های بدن گسترش نمی‌یابند.
سردردهایی که هنگام صبح بر شدت آنها افزوده می شود، سرفه های شدید، تقلای بیش از اندازه به هنگام خواب و حالت تهوع از مهم ترین عواملی هستند که می توانند احتمال ابتلا به تومور مغزی را نشان دهند
 تومورهای مغزی بدخیم که سرطان مغزی نیز نامیده‌ می‌شود، حاوی سلول‌های سرطانی هستند. تومورهای بدخیم احتمال دارد سریع‌تر رشد و تجمع کرده و یا به بافت‌های مغزی مجاور حمله کنند.
البته باید گفت خوش خیم یا بدخیم بودن تومورهای مغزی، به تنهایی در تعیین پیش آگهی و آینده بیماری کافی نیست و محل تومور هم حائز اهمیت است، چون حتی یک تومور خوش خیم، اگر در محلی مهم و حیاتی قرار گرفته باشد، می‌تواند از نظر سیر بالینی بدخیم در نظر گرفته شود و به مرگ زودرس بیمار منجر شود

  نشانه های تومور مغزی,تومور مغزی بدخیم و خوش خیم,درمان تومور مغزی

 

علائم تومور مغزی:

♦️ سردردی‌ که‌ با دراز کشیدن‌ بدتر می‌شود.
♦️ استفراغ‌ همراه‌ با تهوع‌، یا استفراغ‌ ناگهانی‌ بدون‌ تهوع‌
♦️ اختلال‌ بینایی‌، از جمله‌ دو تا دیدن‌ اشیاء
♦️ ضعف‌ در یک‌ طرف‌ بدن‌
♦️ عدم‌ عادل‌ بدن‌؛ گیجی‌
♦️ از دست‌ دادن‌ حس‌ بویایی‌
♦️ از دست‌ دادن‌ حافظه‌
♦️ تغییرات‌ شخصیتی‌
♦️ حملات‌ صرعی‌ و تشنجی‌

 

عوامل‌ افزایش‌ تومور مغزی

عوامل‌ خطر ذکر شده‌ در زیر مربوط‌ به‌ سرطان‌های‌ سایر نقاط‌ بدن‌ که‌ به‌ مغز گسترش‌ می‌یابند هستند:
♦️ تغذیه‌ نامناسب‌، به‌ خصوص‌ کم‌ بودن‌ فیبر غذایی‌ (عامل‌ خطر سرطان روده )
♦️ سیگار کشیدن‌ (عامل‌ خطر سرطان‌ ریه‌)
♦️ افراط‌ در مصرف‌ الکل (عامل‌ خطر سرطان‌ کبد)
♦️ قرار گرفتن‌ بیش‌ از حد در مقابل‌ آفتاب‌ (عامل‌ خطر ملانوم‌ بدخیم‌ پوست‌)
♦️ وجود یک‌ سرطان دیگر در هر نقطه‌ای‌ از بدن‌
سرطان‌های مغزی اغلب طی رشد بی‌رویه و غیر عادی سلول‌های معینی در مغز به‌وجود می‌آیند. به طور معمول، هر گونه توموری در مغز به نام تومور مغزی شناخته می‌شود و تمامی تومور‌ها، سرطانی نیستند. تومورهای بدخیم، به‌راحتی در سراسر مغز گسترش پیدا می‌کنند و سلول‌های دیگر موجود در بدن را نیز درگیر می‌کنند. تومورهای خوش‌خیم مغز، بر ضد سلول‌های دیگر بدن پخش نمی‌شوند، ولی تومور‌های بدخیم مسری و خطرناک هستند.
گیاهان موثر در درمان سرطان مغز: گیاهان خاصی وجود دارند که می‌توان از آنها در پیشگیری از این سرطان استفاده کرد:

زیره سیاه (Black cumin)

تحقیقات انجام شده نشان می‌دهد یک سیستم ایمنی سالم، پیش از آنکه سلول‌های سرطانی فرد مبتلا را تهدید کنند، آنها را شناسایی و نابود می‌کند. سیستم ایمنی بدن این عمل را با کمک افزایش تولید سلول‌های محافظ، سلول‌های مغز استخوان و سلول‌های B که پادزهر یا آنتی بادی تولید می‌کنند، انجام می‌دهد. زیره سیاه محرک فعالیت نیوتروفیل‌ها و تولید اینترلئوکین‌ها می‌باشد که در برابر سلول‌های سرطانی مقاومت می‌کنند. زیره سیاه به ویژه برای مقابله با سلول‌های سرطانی مهاجم و خطرناک و نیز رشد سلول‌های سرطانی که وابسته به تشکیل مجرا‌های خونی هستند، به کار گرفته می‌شود.

خانواده شاهی (Arugula)

حاوی بتاکاروتن، لوتئین و زکزانتین است و تمامی این مواد مغذی، به عنوان آنتی اکسیدان عمل می‌کنند. آنتی اکسیدان‌ها محافظی برای سلول‌های مغزی هستند که آنها را از آسیب رادیکال‌های آزاد و اکسیده شدن مصون نگه می‌دارند؛ یعنی آنتی اکسیدان‌ها از پیر شدن سلول‌ها و بیماری‌های مغزی جلوگیری می‌کنند.
آنها به رشد و نمو سلول‌های مغزی سالم هم کمک می‌کنند. این آنتی اکسیدان‌ها در برابر انواع یاخته‌های سمی و خطرناک ایستادگی می‌کنند، به ویژه در جهت ممانعت و پیشگیری از بیماری‌هایی نظیر سرطان و macular degeneration (بیماری‌ای که با تخریب لکه زرد یا ماکولای چشم سبب کوری در سالمندان می‌شود).
این آنتی اکسیدان‌ها محرک‌های نیرومندی برای تولید آنزیم‌های طبیعی ضد مسمومیت هستند و از رشد سلول‌های سرطانی در مغز جلوگیری می‌کنند.
 با پرورش شاهی در باغچه خودتان، از تمام خواص آن بهره ببرید.(نحوه پرورش شاهی)
مبارزه با تومور مغزی

گیاه جینکو (Gingko Biloba)

این گیاه یکی از پرفروش‌ترین گیاهان در آمریکای شمالی است. تاثیر آن برای بالابردن کیفیت عملکرد مغز مورد آزمایش قرار گرفته است. چه بخواهید قدرت حافظه خود را بالا ببرید و چه مایل باشید مهارت تمرکز خود را بهبود ببخشید، می‌توانید یک فنجان چای جینکو بنوشید یا کپسول آن را مصرف کنید. این گیاه به عنوان تقویت کننده عملکرد مغز معروف است و به خصوص در درمان ناتوانی‌های فیزیکی و افزایش سن که باعث کاهش ظرفیت ذهنی می‌شوند، به کار می‌رود. درباره گیاه جینکو بیشتر بدانید.
اگر مغز نتواند یک پنجم کل اکسیژنی را که خون حمل می‌کند دریافت کند، قابلیت‌های‌شناختی آن به طور قابل توجهی کاهش می‌یابد. این مقدار اکسیژن، سطح بهینه مورد نیاز برای عملکرد نرمال مغز است. دلیل اصلی کاهش عملکرد مغز با افزایش سن، تصلب شرایین یا سخت شدن سرخرگ‌هایی است که باعث کاهش جریان خون و اکسیژن ورودی به مغز می‌شود. بسیاری از تحقیقات جهانی به این نتیجه رسیده‌اند که جینکو توانایی مغز را در استفاده از اکسیژن موجود افزایش می‌دهد. این گیاه قدرت حافظه و سلول‌های مغزی را افزایش داده و مواد مغذی را که همراه با خون به مغز وارد می‌شود، بیشتر می‌کند؛ در نتیجه از رشد هر گونه تومور جلوگیری می‌نماید.

 

کُندُر (Boswellia Serrata):

استفاده از این گیاه در درمان انواع سرطان و تومور مغز رایج است. کندر ظرفیت قابل توجهی برای ممانعت از تولید آنزیم‌های خاصی دارد که منجر به ترشح ترکیب لکو‌ترین می‌شوند. تومورهای بدخیم، ترکیب لکو‌ترین آزاد می‌کنند. به همین دلیل است که استفاده از گیاه کندر در درمان سرطان‌های مغز معمول است.
 

هشدار

کلیه مطالب علمی وتجربی این سایت جنبه اطلاع رسانی داشته

ومسئولیت مسائل درمانی متوجه خودمخاطبین بوده 

که باانجام تحقیقات کافی وزیرنظرکارشناسان مربوطه 

نسبت به اقدامات درمانی تصمیم گیری شود.

فروشگاه اینترنتی

اپلیکیشن تخصصی محصولات 

گیاهی گل آراطب

http://golarateb.com/uploads/APK/golarateb2.4.2.apk

خریداینترنتی

برای تهیه محصولات

گیاهی وطبیعی گل آراطب

 به آدرس

 http://golarateb.com 

مراجعه فرمایید.